Çukurova Havalimanı'nda yer teslimi yapıldı | 12 Nisan 2024İmar Haber

12 Nisan 2024 - 20:01

Çukurova Havalimanı’nda yer teslimi yapıldı

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI’NIN (UAB) ÖNEMLİ YATIRIMLARINDAN VE ADANA İLE MERSİN’İN DÜNYAYA AÇILAN KAPISI OLACAK ÇUKUROVA HAVALİMANI ÜSTYAPI TESİSLERİNİN YAP-İŞLET-DEVRET (YİD) MODELİ ÇERÇEVESİNDE YAPTIRILABİLMESİ İÇİN BEKLENEN SON İMZA ATILDI. DHMİ İLE İHALEYİ KAZANAN FAVORİ İŞLETMECİLİK AŞ/YAKO TEKSTİL SANAYİ VE DIŞ TİCARET AŞ. ORTAK GİRİŞİMİ ARASINDA YER TESLİMİ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI. HAVALİMANI HAZİRAN 2023’E KADAR VATANDAŞIN HİZMETİNE SUNULACAK.

Çukurova Havalimanı’nda yer teslimi yapıldı
Son Güncelleme :

24 Aralık 2020 - 17:15

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/cukurova-havalimaninda-yer-teslimi-yapildi/44735/" title="facebook">

Adana ve Mersin’in dünyaya açılan kapısı olacak Çukurova Havalimanı’nın üstyapı tesislerini yap-işlet-devret (YİD) modeli ile inşa edecek Favori İşletmecilik AŞ/Yako Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ. Ortak Girişimi ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) arasında yer teslimi sözleşmesi imzalandı. Havalimanı Haziran 2023’e kadar hizmete sunulacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Hüseyin Keskin ile Favori İşletmecilik AŞ/Yako Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ Ortak Girişimi adına Süleyman Kuzova arasında bugün yatırımın yer teslimine ilişkin son sözleşme de imzalandı. Favori İşletmecilik AŞ/Yako Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ Ortak Girişimi, yatırımın mimari projelerini hazırlamak üzere çalışmalarına devam edecek. Ortak Girişim, ilerleyen günlerde yatırımın temelini atacak. Yapılan planlamalara göre birinci etap yatırımların tamamlanmasıyla havalimanı 2.5 yıllık çalışma sonrasında Haziran 2023’e kadar vatandaşın hizmetine sunulacak. Ortak Girişim, yatırımı 25 yıl işlettikten sonra devlete devredecek.

Ortak Girişim grubu adına açıklama yapan Süleyman Kuzova, “Çukurova’yı hava yolu taşımacılığında önemli bir kavşak haline getirecek olan havalimanı hem bölgenin hem de Türkiye’nin bütünsel kalkınmasına büyük katkı sağlayacak. Böyle önemli bir yatırımı üstlenmekten büyük gurur ve memnuniyet duyuyorum. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu’na, Hazine ve Maliye Bakanımız Lütfi Elvan’a ve DHMİ Genel Müdürümüz Hüseyin Keskin’e teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

İhalede yoğun rekabet yaşanmıştı

Uluslararası ihalede 7 firma-firma ortak girişimi rekabet ederken, ihaleyi 147’nci turun sonunda Favori İşletmecilik AŞ/Yako Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ Ortak Girişimi kazanmıştı. Ortak Girişim, DHMİ’ye 25 yıllık işletme süresi karşılığında 297,1 milyon avro artı KDV ve 3 etapta tamamlanması planlanan havalimanına 155 milyon avroluk yatırım yapmayı taahhüt etmişti.