Dokuz Eylül'den maden analizleri için yerli referans malzeme | 12 Haziran 2024İmar Haber

12 Haziran 2024 - 23:57

Dokuz Eylül’den maden analizleri için yerli referans malzeme

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (DEÜ) MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ MADEN MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ, MADEN ANALİZLERİ İÇİN YERLİ REFERANS MALZEME (CRM) ÜRETİMİ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTI.

Dokuz Eylül’den maden analizleri için yerli referans malzeme
Son Güncelleme :

19 Aralık 2020 - 17:55

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/dokuz-eylulden-maden-analizleri-icin-yerli-referans-malzeme/41243/" title="facebook">

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü, maden analizleri için yerli referans malzeme (CRM) üretimi için çalışma başlattı. Cevher analizinde kullanılmak üzere, yerli cevherle tam uyumlu ve düşük maliyetli sertifikalı CRM üretecek olan DEÜ, ürünü kendi markasıyla pazarlayacak.

DEÜ Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü Kimya Laboratuvarı; hali hazırda endüstrinin analiz taleplerine cevap verirken, ağız ve diş sağlığı merkezlerine ait diş metali, porselen ve akrilik numunelerinin de analizlerini yapıyor. Diş Hekimliği alanında kullanılan 4 ana malzemenin analizin aynı anda yapıldığı Türkiye’deki tek merkez olan laboratuvarda, aynı zamanda ar-ge çalışmaları da gerçekleştiriliyor. Laboratuvarda yapılan tüm testler için gerekli olan sertifikalı referans malzemeler (CRM) Türkiye’de üretimi olmadığı için yurt dışından temin ediliyor. Ancak ithal CRM, analizi yapılan yerli cevher ile mineralojik olarak tam uyumlu olmadığı için zaman zaman analiz sonuçlarında interferasyona neden oluyor. Bu noktadan hareketle DEÜ Maden Mühendisliği Bölümü Kimya Laboratuvarı, yerli cevherlerimizden CRM üretmek üzere ar-ge çalışmalarında önemli bir yol kat etti.

DEÜ Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tanrıverdi, fakültede yer alan ve madencilik konusunda endüstriye yönelik birçok ar-ge faaliyetinin çıkış noktası olan laboratuvarın Türkiye’de dental analizlerin tamamının yapılabildiği ilk laboratuvar olduğunu söyledi. Tanrıverdi, “Türkiye’de diş protez analizleri konusunda analiz hizmeti veren çok sayıda laboratuvar var. Ancak bizim laboratuvarımız 4 ana analizin aynı anda yapılabildiği tek laboratuvardır. Ayrıca maden analizlerde kullanılan ve yurt dışından ithal edilen CRM adı verilen sertifikalı referans malzemelerin yerli üretimi konusunda da ar-ge çalışmalarımız yine bu laboratuvarda devam ediyor. 2021 yılı içerisinde yerli sertifikalı referans malzemeleri üniversitemizin adıyla, ülkemiz laboratuvarlarının hizmetine sunmayı planlıyoruz” diye konuştu.

“Doğru analiz için yerli CRM”

Türkiye’deki ağız ve diş sağlığı merkezlerinin tamamına yakınıyla çalıştıklarını belirten Öğr. Gör. Fatih Turan, “Ağız ve diş sağlığı merkezleri, kullanılan diş malzemelerini her yıl ihale yoluyla temin ediyor. Temin sırasında malzemelerin kimyasal analizleri yapılarak, standartlara uygun olup olmadığı kontrol ediliyor. Türkiye’de iskelet metali, kron protez metali, porselen ve akrilik örneklerinin analizinin tamamını gerçekleştiren tek laboratuvarız. Uygulama yapılan malzemelerin geliştirilmesi ve geliştirilen malzemelerin kontrolü de aynı şekilde laboratuvarımızda yapılabiliyor. Böylelikle, bilimsel yaklaşımla diş hekimliği konusunda ar-ge faaliyetlerine destek sağlanabiliyor” dedi.

Yerli CRM üretimi ar-ge projesini doktora çalışmaları kapsamında yürüten Turan, Türkiye’deki laboratuvarların sertifikalı referans malzeme temininde dışa bağımlı olduğunu hatırlatarak bu malzemelerin yerli üretimi konusunda ar-ge çalışmaları gerçekleştirdiklerini kaydetti. Turan, “Referans Malzeme Üreticisi ve Yeterlilik Test Sağlayıcısı unvanı ile akredite olmak için hazırlıklarımızı tamamlamak üzereyiz. Bizim için en büyük gurur bu sertifikalı referans malzemenin Dokuz Eylül Üniversitesi markasıyla kullanıma sunulacak olmasıdır. Hazırlayacağımız referans malzeme ile maliyet düşürülecek, mineralojik yapı birbirine uygun olacak ve uygunluk sebebiyle analizlerin doğruluğu daha yüksek olacak” şeklinde konuştu.