DOLAR32,9488% 0.15
EURO35,8157% -0.18
STERLIN42,4969% -0.16
FRANG36,9758% -0.04
ALTIN2.550,04% 0,60
BITCOIN66.960,01-0.815
reklam

Elektrik faturalarınızı Üç Zamanlı Tarifeye Geçerek Nasıl Düşürebilirsiniz?

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Elektrik faturalarınızı Üç Zamanlı Tarifeye Geçerek Nasıl Düşürebilirsiniz?
reklam

Üç zamanlı mesken tarifenin saatleri, elektrik talebinin yoğunluğuna göre belirlenmiştir. Bu saat dilimlerinin değiştirilmesi mümkün değildir. Tarifenin işleyişi şöyledir; tüketici elektrik talebinin en yoğun olduğu saatler arasında en yüksek fiyattan elektrik kullanırken diğer saatlerde daha uygun fiyatlardan kullanır. Adından da anlaşılabileceği gibi, bu tarifede gün, üç zaman dilimine bölünmüştür. Saat aralıklarındaki elektrik tüketimleri ayrı ayrı ölçülür ve o zaman diliminin fiyatı üzerinden faturalandırılır. Fiyatların uygulanma saatleri tüm elektrik satış şirketleri için geçerlidir. Zaman dilimleri, gündüz (T1), puant (T2) ve gece (T3) olarak adlandırılır. Üç zamanlı mesken tarifenin saatleri aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

 

Üç Zamanlı Tarife Saatleri

Zaman Dilimi Gündüz T1 Puant T2 Gece T3

Yaz saatine göre sürekli güncellenen sayaçlarT1 Birim Enerji Bedeli NORMAL FİYAT ARALIĞI: 06:00-17:00

T2 Puant Tarife PAHALI FİYAT ARALIĞI: 17:00-22:00

T3 İNDİRİMLİ TARİFE ARALIĞI: 22:00-06:00

Yaz saatine göre sürekli güncellenmeyen sayaç ile kış saatleri 07:00-18:00 18:00-23:00 23:00-07:00
Yaz saatine göre sürekli güncellenmeyen sayaç ile yaz saatleri 06:00-17:00 17:00-22:00 22:00-06:00

Üç Zamanlı Tarife Fiyatları

Üç zamanlı mesken aboneleri için, bir tarifede üç birim enerji fiyatı belirlenir. Elektrik fiyatları tek zamanlı tarifede de olduğu gibi, serbest olmayan tüketiciler için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından belirlenir. EPDK, ulusal düzeyde uygulanan tarifeler için, birim enerji bedellerini belirlemekten sorumlu kamu kuruluşudur. 2019 Ekim ayı itibariyle geçerli EPDK üç zamanlı tarife fiyatları (tüm vergiler dahil) aşağıdaki tablodadır:

Birim Fiyat (TL/kWh) Gündüz Puant Gece
Tarife Grubu : Üç Zamanlı 06.00-17.00 17.00-22.00 22.00-06.00
Mesken 0,7195 TL 1,0567 TL 0,4498 TL
Ticarethane 0,9523 TL 1,3982 TL 0,5975 TL
Yukarıdaki birim fiyatlar 2019 Ekim EPDK tarife tablolarında açıklanan birim fiyatlara KDV ve diğer elektrik vergiler eklenerek oluşturulmuştur.

Üç Zamanlı Tarifeye Geçiş
Hangi Tarifedeyim?

Hangi elektrik tarifesini kullandığınızı anlamanın en kolay yolu faturanızın üst bölümünde yer alan abone ya da müşteri grubu satırına bakmaktır. Tüm mesken aboneleri, elektrik başvurularında aksini belirtmedikleri sürece olağan olarak tek zamanlı tarifeden faturalarını öder. Eğer fatura üzerinde tarife grubunuzu bulamazsınız elektrik tedarikçinize telefon edebilirsiniz.

Başvuru İşlemleri

Elektronik sayaç kullanıcılarının üç zamanlı tarifede olduklarına dair yerleşik bir kanı olsa da tarife değiştirme işlemi elektrik satış şirketini yazılı başvuruda bulunmadan yapılamaz. Elektronik sayaçlı mesken aboneleri normal olarak tek zamanlı tarifeden fatura borcunu öder. Üç zamanlı tarifeye geçiş yapmak isteyenler:

Dilekçeyle elektrik satış şirketine başvuruda bulunmalıdır.

Üç zamanlı tarife için elektronik sayaç istenmesinin sebebi mekanik sayaçların üç zamanlı olarak tüketimi ölçememesidir. Faturalandırma yapılması için üç ayrı zaman dilimi için tüketimler ölçülmek zorundadır.

Tek ve Çok Zamanlı Tarifelerin Farkları
Tek Zamanlı Tarife Üç Zamanlı Tarife
Nasıl uygulanır ? Bu tarifede tüm gün (24 saat boyunca) tüketilen elektrik enerjisi için ödenecek tutar tek bir birim fiyat belirlenir. Bir gün üç ayrı bölüme ayrılmıştır, her bölümün birim fiyatı farklıdır. Bunlar, gündüz (06:00-17:00), puant (17:00-22:00) ve gece (22:00-06:00) olarak adlandırılır.
Fiyatlandırma Tüm gün sabit birim enerji fiyatı Gündüz normal, puant yüksek ve gece düşük fiyatlı
Nasıl geçilir ? Tüm tüketiciler olağan olarak bu tarifeden elektrik alır. Bu tarifeye geçmek için elektrik perakende satış şirketine yazılı dilekçe verilmelidir.
Sayaç tipi Mekanik ya da Elektronik (Akıllı) Sayaç Elektronik (Akıllı) Sayaç
Kime en uygun ? En fazla tüketimi puant zaman aralığında yapanlar. Elektrik tüketimini gece yapabilme esnekliği olanlar. Elektrikle ısınan ve su ısıtanlar.

Hangi Elektrik Tarifesi Avantajlı ?

Elektrik Faturası Azaltma:
Hangi elektrik tarifesinin daha avantajlı olduğu tüketicinin kullanım alışkanlıklarına bağlıdır. Bunu anlamanın en kolay yolu elektrik faturasındaki tüketim bölümünü incelemektir. Eğer elektronik sayaç kullanıyorsanız elektrik faturasında hangi saat aralığında, kaç kWh elektrik tükettiğinizi görebilirsiniz. Bu gösterim tarife farkı olmaksızın tüm faturalarda yer alır; aşağıdaki örnek tek zamanlı tarife kullanıcısına aittir; çünkü birim fiyat tüm zaman dilimlerinde aynıdır. Örnekten abonenin en fazla tüketimini gündüz saatlerinde yapıldığı kolaylıkla anlaşılır.

Faturada hangi zaman diliminde ne kadar elektrik tüketimi yaptığınızı görebilirsiniz.

Tasarruf Önerimiz : Tedarikçi Değişikliği
Elektrik piyasasındaki değişim sürecinin bir parçası olarak belirli bir tüketim limitini (yıllık 1600 kWh) aşanlara serbest tüketici olma hakkı verilmiştir. Serbest tüketiciler yerel görevli satış şirketi dışındaki tedarikçilerden elektrik alabilir; kısaca elektrik tedarikçisini kendi seçer. Bu tüketici grubu, hangi tarifeyi seçerse seçsin birim enerji bedelleri tedarikçiyle yaptıkları anlaşmaya göre belirlenir; dolayısıyla ulusal tarifeden daha uygun fiyatlar söz konusudur. Elektrik tedarikçileri ulusal tarifede belirlenen birim enerji fiyatları üzerinden indirim uygulamaktadır. Bu uygulama indirimli ya da ucuz elektrik olarak adlandırılmaktadır. Eğer yıllık elektrik enerjisi tüketiminiz serbest tüketici limitini geçiyorsa tarife değiştirmek yerine tedarikçi değiştirerek daha avantajlı fiyatlardan tasarrufa hemen başlayabilirsiniz.

reklam