İmarhaber

Fek Yazısı Nedir, Nasıl Alınır?

Fek Yazısı Nedir, Nasıl Alınır, Fek Yazısı Almak İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?
Bu Yazımızda Bunları Sizler İçin Derledik.

Fek Yazısı Nedir, Nasıl Alınır?
Furkan GÜMÜŞ( [email protected] )
Ben Furkan Gümüş, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinde öğrenim görmekteyim. Yazmayı çok seviyorum ve ilerideki hedefim başarılı bir senarist olmaktır. TÜRSAK ve Kültür Bakanlığının düzenlemiş olduğu 16. Geleceğin Sineması Kazananları Arasındayım. [Senaryom Seçildi], Ayrıca bir yazıp yönettiğim film de Rotary 2420. Bölge Uluslararası Kısa Film Festivalinde finale kaldı.
Google News
18 Şubat 2021 - 14:06

Fek Yazısı Nedir?

Bugün bir çok insanın bilmediği fek yazısı hakkında bilgi vereceğiz. Konut kredisi ile aldığınız bir konutun tüm borçlarını ödediğiniz vakitte banka tarafından hazırlanan resmi belgeye “fek yazısı” deniyor.  Fek yazısında, banka  kredisi ödemesini bitiren şahsa ait konutun ipoteğinin kaldırıldığına dair bilgiler yer almaktadır.

Fek yazısı nedir öğrendik peki, fek yazısı nasıl alınır? Fek yazısını almak için kredi aldığınız bankaya dilekçe vermeniz gerekiyor. Dilekçenizin ardından bankadan aldığınız fek yazısının noterde onaylatılması gerekmektedir. Onaylatılan fek yazısı, en geç bir yıl içerisinde Tapu Sicil Müdürlüğü’nde sicile işletilmesi gerekmektedir.  Tapu Sicil Müdürlüğü’ne gerçekleştirilen “ipoteğin fek edilmesi” işlemi, konut kredisiyle alınan konutun üzerindeki ipoteğin resmi olarak tapudan kaldırıldığı anlamını taşımaktadır.

Fek Yazısı Nasıl Alınır?

Fek yazısı, kişinin konut kredisi borçlarını tamamen ödemesinin ardından bankadan alınıyor. Peki bu resmi belgeyi almak için hangi belgelerin hazır edilmesi gerekmektedir? Gelin şimdi onlara bakalım.


Fek Yazısı Almak İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

 • İpotek edilecek konuta, mala ait varsa tapu senedi yoksa taşınmaz malın ada ve parsel numaralarını gösteren bir belge. Belge yok ise sözlü beyan geçerlidir.
 • Yetkili temsilci, alacalı ve borçlunun fotoğraflı nüfus cüzdanı, Kişiler için T.C kimlik numarası tüzel kişiler için ise vergi numarası lazım.
 • Son altı ay içerisinde çekilmiş 6×4 cm boyutlarında vesikalık fotoğraf. İki adet alacaklı için bir adet ise borçlu için vesikalık fotoğraf gerekmektedir.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

İmara açılacak yerler, imarı planlanan yol, hastane, metro güzergahları, değerlenecek bölgeler, imar planları