İmar Haber

Bir Evin Metrekaresini Hesaplama

Bir Evin Metrekaresini Hesaplama
Google News
09 Nisan 2017 - 15:27

Evimizin yaşam alanını en doğru şekilde kullanma

Ev alırken ya da satarken net metrekareyi (m²) en doğru şekilde bilmek çok önemlidir.

kat plani 3d

Çünkü dairemizin net metrekaresini öğrenmek hem evin yaşam alanını tam olarak ortaya çıkması hem de kullanacağımız ortamı en güzel şekilde planlamayı ortaya çıkarır. Çünkü brüt metrekare de duvar kalınlıkları. elektrik şaftları .merdiven boşlukları girer ancak net metrekare de girmez. Böylece yaşam alanınız net şekilde çıkar.
Evinizi tadilat yaptırırken örnek verirsek parke  yenileceksiniz yada yaptıracaksanız odanızın net metrekaresini bildiğiniz zaman kullanacağınız metrekare kadar ürün alabilirsiniz ve böylece hem zamandan hemde maddi kazanç sağlarsınız.

ODANIZIN METREKARE HESAPLAMASI

Odanızın metrekaresini ölçmek için çok basit yöntem kullanılır.İlk olarak odanızın  bir kenar duvar boyunu ölçülür daha sonra da diğer kenarını ölçülür ve her iki  sonuçları birbiriyle çarparak net sonuç elde edilir. Böylece net kulanım alanı orta ya çıkar. Özellikle bombeli yuvarlak kısımlar varsa duvarlarda dik üçgenlere ayırarak da kolayca hesaplanır. Örnek verirsek  duvarlardan biri 300 cm. ile diğer duvar 200 cm olsun 300*200 = 6 m²  dir. Odanın net metrekaresi ortaya çıkar. Odalarınızı böyle hesaplayarak toplam evinizin metrekaresini ortaya çıkar.

Kullanıcımız Talip Bey ‘in yorumu:
Yerdeki karo taşlarından da bu hesap yapılabiliyor.
Önce odanın bir adet karosunun boyu ölçülür. Zaten karolar standart olarak 20 x 20 – 25 x 25 – 33 x 33 – 40 x 40 – 45 x 45 boyutlarında oluyor. Sonra odadaki toplam karo sayısını; ilk ölçtüğünüz karo 20 x 20 ise 5’e bölüyorsunuz.
25 x 25 ise 4’e bölüyorsunuz.
33 x 33 ise 3’e bölüyorsunuz.
40 x 40 ise 2,5’a bölüyorsunuz.
45 x 45 ise 2’ye bölüyorsunuz.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
SON EKLENEN FİRMALAR
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

İmara açılacak yerler, imarı planlanan yol, hastane, metro güzergahları, değerlenecek bölgeler, imar planları