Gaziosmanpaşa'da işletmelerde yağ denetimi | 23 Nisan 2024İmar Haber

23 Nisan 2024 - 14:34

Gaziosmanpaşa’da işletmelerde yağ denetimi

GAZİOSMANPAŞA BELEDİYESİ TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ EKİPLERİ, İŞLETMELERDE KIZARTMALARDA KULLANILAN YAĞLARA YÖNELİK DENETİM GERÇEKLEŞTİRDİ.

Gaziosmanpaşa’da işletmelerde yağ denetimi
Son Güncelleme :

23 Aralık 2020 - 14:40

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/gaziosmanpasada-isletmelerde-yag-denetimi/43905/" title="facebook">

Gaziosmanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, işletmelerde kızartmalarda kullanılan yağlara yönelik denetim gerçekleştirdi.

Gaziosmanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, pandemi döneminde hem halk sağlığını korumak hem de geri dönüşüme katkı sunmak amacıyla işletmelere yönelik denetim gerçekleştirdi. Denetimler kapsamında işletmelerde kullanılan kızartma yağlarının kalitesi ve sağlığa uygun olup olmadığı ölçüm cihazları ile ölçüldü. Ölçüm cihazı yağa konulduğunda yeşil ışık yandığında yağ kullanılabilir durumunda, ama cihaz sarı ışık yandığında ise yağın geri dönüştürülüp yeni yağla değiştirilmesi gerekiyor.

Gaziosmanpaşa Belediyesi sıfır atık şefi Rahmetullah Sevinçer, “Pandemi döneminde yağları daha çok sık denetliyoruz. Çünkü insan sağlığını ve çevre sağlığını olumsuz yönde etkileyen atık türü olduğundan bu tür işletmelere gelip burada yağ ölçümlerini yapıyoruz. Yağların geri dönüşüme götürülüp götürülmediğine kontrol ediyoruz. Elimizde cihazlar bulunmakta bu cihazlarla birlikte gelip işletmelere kontrollerimizi yapmaktayız. Eğer işletmeler kurallara uymazsa gerekli para cezaları uygulanır. Bu cezalar 48 bin lira başlayıp 96 bin lira üzerine kadar çıkmaktadır” şeklinde konuştu.