Hassa ve Kırıkhan su kısıtı kapsamından çıkarıldı | 27 Şubat 2024İmar Haber

27 Şubat 2024 - 19:52

Hassa ve Kırıkhan su kısıtı kapsamından çıkarıldı

DEVLET SU İŞLERİ’NİN (DSİ) TOPRAKLARI SU İLE BULUŞTURMA ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA TAHTAKÖPRÜ BARAJI’NIN TARIMSAL SULAMAYA GEÇMESİYLE HATAY’IN İKİ İLÇESİ HASSA VE KIRIKHAN SU KISITI KAPSAMINDAN ÇIKARILDI. BÖLGEDEKİ ÇİFTÇİLER ARTIK MISIR DESTEKLEMESİNDEN FAYDALANACAK.

Hassa ve Kırıkhan su kısıtı kapsamından çıkarıldı
Son Güncelleme :

26 Aralık 2020 - 17:20

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/hassa-ve-kirikhan-su-kisiti-kapsamindan-cikarildi/45498/" title="facebook">

Devlet Su İşleri’nin (DSİ) toprakları su ile buluşturma çalışmaları kapsamında Tahtaköprü Barajı’nın tarımsal sulamaya geçmesiyle Hatay’ın iki ilçesi Hassa ve Kırıkhan su kısıtı kapsamından çıkarıldı. Bölgedeki çiftçiler artık mısır desteklemesinden faydalanacak.

Türkiye’nin verimli ovalarından biri olan Amik Ovasında mısıra ürün desteği geldi. Tahtaköprü Barajı’nın tamamlanmasıyla Hassa ve Kırıkhan’daki su kısıtı kaldırıldı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Kırıkhan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çelik, “Hatay Milletvekilimiz Hüseyin Yayman ve Kırıkhan Ziraat Odamızın

DSİ ile yapılan çalışmaları sonucunda Tahtaköprü Barajında yapılan revizyon çalışmalarının tamamlanması ve barajdan tarımsal sulamaya geçilmesi nedeniyle 1. ve 2. ürün mısır desteklemeleri için Kırıkhan ve Hassa ilçeleri su kısıtı kapsamından çıkarılmıştır” dedi.

Çiftçimizin yanındayız

Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman ise konuyla ilgili şunları söyledi;

“Bu yıl ziraat odalarımız, DSİ Genel Müdürlüğü ve Bitkisel Üretim Genel Müdürümüzle büyük bir iş yaptık. Amik Ovasında su kısıtını kaldırarak Mısıra ürün desteği sağladık. Çiftçilerimizin daima yanındayız, Amik ovamıza hayırlı olsun.”