Kar altında el ele hayvanlarına böyle bakıyorlar | 4 Mart 2024İmar Haber

4 Mart 2024 - 05:37

Kar altında el ele hayvanlarına böyle bakıyorlar

GEÇİMLERİNİ KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIKLA SAĞLAYAN MERYEM VE ALİ GÜRBÜZ ÇİFTİ, ZORLU KIŞ ŞARTLARINDA HAYVANLARIYLA İÇ İÇE YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR. HAYVANCILIKLA GEÇİNEN 49 YAŞINDAKİ MERYEM GÜRBÜZ VE 53 YAŞINDAKİ ALİ GÜRBÜZ, ESKİŞEHİR İLE KÜTAHYA İL SINIRINDA BULUNAN SOFÇA MAHALLESİNDE YAŞIYOR

Kar altında el ele hayvanlarına böyle bakıyorlar
Son Güncelleme :

17 Ocak 2021 - 10:50

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/kar-altinda-el-ele-hayvanlarina-boyle-bakiyorlar/59766/" title="facebook">

Geçimlerini küçükbaş hayvancılıkla sağlayan Meryem ve Ali Gürbüz çifti, zorlu kış şartlarında hayvanlarıyla iç içe yaşam mücadelesi veriyor.

Hayvancılıkla geçinen 49 yaşındaki Meryem Gürbüz ve 53 yaşındaki Ali Gürbüz, Eskişehir ile Kütahya il sınırında bulunan Sofça Mahallesinde yaşıyor. Her sabah balta ile odunlarını kırıp sobada yakarak ısınan evli çift, çetin kış şartlarına göğüs geriyor. Hayvanlarına evlatları gibi bakan çift, adeta soğuğa meydan okuyor. El ele verip zorlukların üstesinden gelen Gürbüz ailesi; koyunları, keçileri, köpekleri ve ördekleriyle birlikte yaşam mücadelesi veriyor.

“Karın zorluğu da, güzelliği de var”

Kar altında nasıl bir yaşam sürdüklerini anlatan 3 çocuk annesi Meryem Gürbüz, “Kışın evde soba yaktığımız için odun kırıyoruz. Kış şartları yaza göre daha zor. Eşimle beraber hayvanlarımıza bakıyoruz. Sobamızı sürekli yakıyoruz. Hayvan zamanı hayvana bakıyoruz ama yazı başka kışı başka oluyor. Bu yıl kar geç yağdı. Allah sonumuzu hayır etsin. Kar yağdığı için sevinçten uyuyamadık. Karın zorluğu da var güzelliği de var. Yiyeceğimiz, içeceğimiz kara bağlı” diye konuştu.

“Hayvanlar dağa gidemediği için ellerimizle besliyoruz”

Hayvan bakımının kışın yaza nazaran daha güç olduğunu aktaran Ali Gürbüz ise, “Kış zor geçiyor yaz gibi olmuyor. Hayvanlar dağa gidemediği için ellerimizle besliyoruz. Sabah erken saatlerde yemini, suyunu veriyoruz. Bu gün boyu devam ediyor. Kuzulayacak koyun kendisini belli ediyor. Biz de sık sık kontrol ediyoruz. Doğmadıysa doğuma bile yardım ediyoruz. Hayvan yavrusuna bakmazsa emzirmesine kadar yapıyoruz” ifadelerini kullandı.