Kayyum Atanan Belediyelerin Tam Listesi

Kayyum sözlük anlamı: “Belli bir malın yönetilmesi için görevlendirilen kimse” demek, Arapça anlamı; gökleri, yeri ve her şeyi tutan. her şeyin varlık sahibi olabilmesi için gerekeni veren anlamına gelen Allah’ın isimlerinden. Ayrıca Kayyum cami hademesi anlamına da gelir.

İçişleri Bakanlığı tam da Kurban Bayramı arifesinde 674 sayılı KHK gerekçesiyle yerel seçimleri kazanan Belediye Başkanlarını görevden alarak yerlerine Kayyım atanmasına karar verdi.

Türkiye Barolar Birliği, kayyum atanmasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Seçim yoluyla göreve gelen yöneticilerin idari işlemle görevden uzaklaştırılmaları son derece istisnai durumlarda mümkündür. Ayrıca bu işlemler sağlam delillerle gerekçelendirilmelidir” ifadelerini kullandı.




Adana’nın Pozantı ilçesinde görevden alınan seçilmiş belediye başkanı Mhp’li Mustafa Çay yerine yine belediye meclis üyelerince seçilen Mhp’li belediye başkanı Mahmut Sami Baysal İçişleri Bakanlığınca onaylanarak kayyum olarak atandı. Ancak doğu illerinde bu uygulamanın yapılması yerine, seçilmiş belediye meclis üyeleri feshedilerek, hükümetin belirlediği kayyumların atanması dikkat çekti.

Kayyum Atanan Belediyeler

Adana Pozantı Belediyesi

Pozantı İlçe Belediye Başkanı Mustafa Çay’ın FETÖ soruşturmasında tutuklanmasının ardından yapılan seçimde başkanvekili seçilen Mhp’li Mahmut Sami Baysal, İçişleri Bakanlığı tarafından Kayyum olarak atandı.




Ağrı Diyadin Belediyesi

Diyadin’in DBP’li Belediye Başkanı Hazal Aras yerine, Kaymakam Olgun Öner atandı. Öner belediye binasını Türk bayraklarıyla süsleyerek bunu sosyal medya hesabından paylaştı.

Batman Belediyesi

Seçilen Belediye Başkanı Hdp’li Mehmet Demir yerine Vali Yardımcısı Ertuğ Şevket Aksoy atandı. Ayrıca Batman da 4 muhtar İçişleri Bakanlığınca görevden alınarak yerine kayyum ataması yapıldı.

  • Merkez Çay Mahallesinde seçilen muhtar yerine muhtarlık görevini yürütmek üzere Muhtar Azası Mehmet Alpyürek kayyum olarak atandı.
  • Merkez Bağlar Mahallesinde seçilen muhtar yerine muhtarlık görevini yürütmek üzere Muhtar Azası Mehmet Fatih Eker kayyum olarak atandı.
  • Merkez Korik Mahallesinde seçilen muhtar yerine muhtarlık görevini yürütmek üzere Batman Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğü Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Memet Avşar kayyum olarak atandı.
  • Merkez Kösetarla Köyünde seçilen muhtar yerine muhtarlık görevini yürütmesi için Muhtar Azası Hakan Tirki kayyum olarak atandı.

Batman Beşiri İkiköprü Belediyesi

Batman Beşiri Belediyesi

Batman Gercüş Belediyesi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi

Seçilen Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı yerine, Vali Basri Güzeloğlu atandı.

Diyarbakır Silvan Belediyesi

Diyarbakır Sur Belediyesi

Erzurum Aşkale Belediyesi

Erzurum Hınıs Belediyesi

Giresun Çamoluk Belediyesi

Hakkari Belediyesi

Iğdır Hoşhaber Belediyesi

Iğdır Tuzluca Belediyesi

Konya Ilgın Belediyesi

Mardin Büyükşehir Belediyesi

Seçilen Belediye Başkanı Ahmet Türk yerine, Vali Mustafa Yaman atandı.

Mardin Dargeçit Belediyesi

Mardin Derik Belediyesi

Mardin Mazıdağı Belediyesi

Mardin Nusaybin Belediyesi

Muş Bulanık Belediyesi

Siirt Eruh Belediyesi

Şanlıurfa Suruç Belediyesi

Şırnak Cizre Belediyesi

Şırnak Silopi Belediyesi

Van Büyükşehir Belediyesi

Seçilen Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan yerine, Vali Mehmet Emin Bilmez atandı. Bilmez, göreve gelir gelmez belediye meclisini feshetti.

Van Edremit Belediyesi

Van Erciş Belediyesi

Van İpekyolu Belediyesi

Van Özalp Belediyesi

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.