İmarhaber

Arsama Kaç Kat Çıkılabilirim TAKS ve KAKS Nedir?

Kaks ve Task’ın anlatmak için bulunan arazinin imar durum belgesi olması gerekir. İmar durum belgesinde arazinin konut mu, ticari mi olup olmadığını bilgilendiren ve ayrıca kask ve task’ın durumunu gösteren belgelerdir.

Arsama Kaç Kat Çıkılabilirim TAKS ve KAKS Nedir?
Google News
11 Nisan 2017 - 0:32

Parselin bilgilerini içeren bir belge olan İmar Durum Belgesi ’nde yer alan maddelerden biri olarak çıkıyor karşımıza Kaks ve Taks değerleri.

Bunlardan “Kaks” yani uzun ifadesiyle “Kat Alanı Kat Sayısı” aslında emsal anlamına geliyor. Kaks yani emsal toplam inşaat alanını olarak hesaplar. Örnek verirsek 1500 metrekarelik bir arsanın imar durum belgesinde Kaks değeri 1.50 yazsın. Kaks değeriyle o arsa üzerine inşa edilebilecek toplam inşaat alanı şu şekilde görülebiliyor; 1500 . 1.50 = 2250 metrekare inşaat alanına sahip yapı yapılabilir sonucuna ulaşılıyor.

Parsel bilgilerinde ki “TABAN ALANI KAT SAYISI” olan Taks ise arsadaki inşaatın taban oturum alanının arsaya oranı anlamına geliyor. Yine bir hesaplamayla örneklendirirsek; Taban alanı / arsa alanı formülünü baz alarak 1500 metrekarelik söz konusu arsaya 1500 . 0,30 = 450 metrekarelik taban oturumlu yapı yapılabilir anlamına geliyor.Ayrıca proje kapsamında alınan diğer bir önemli karar da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ’nın açıkladığı emsal artışıdır. Buna göre, Kentsel Dönüşüm’de sıkışık binaların olduğu arsaları birleştirenlere emsal artışı izni veriliyor.

Task ve Kaks Nedir Detaylı Anlatım

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
SON EKLENEN FİRMALAR
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

İmara açılacak yerler, imarı planlanan yol, hastane, metro güzergahları, değerlenecek bölgeler, imar planları