Kentsel Dönüşümle Yeni Evlerine Kavuştular | 12 Haziran 2024İmar Haber

12 Haziran 2024 - 18:17

Kentsel Dönüşümle Yeni Evlerine Kavuştular

MUŞ BELEDİYESİ TARAFINDAN KENTSEL DÖNÜŞÜM KAPSAMINA ALINAN VE ESKİ YAPILARIN YIKILARAK YERİNE YENİSİ YAPILAN 18 DAİRE VE 6 İŞYERİ KURA ÇEKİMİ İLE HAK SAHİPLERİNE TESLİM EDİLDİ.

Kentsel Dönüşümle Yeni Evlerine Kavuştular
Son Güncelleme :

25 Kasım 2020 - 9:10

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/kentsel-donusumle-yeni-evlerine-kavustular/24165/" title="facebook">

Muş Belediyesi tarafından kentsel dönüşüm kapsamına alınan ve eski yapılar yıkılarak yerine yenisi yapılan 18 daire ve 6 iş yeri, kura çekimi ile hak sahiplerine teslim edildi.

 

Muş Belediyesinin 2017 yılında aldığı meclis kararıyla merkeze bağlı Zafer Mahallesi’ndeki sarı ve beyaz blokların bir kısmı kentsel dönüşüm programına alınmıştı. 1966 Varto depremi sonrası afet evleri olarak yapılan ve kentsel dönüşüme giren mahalledeki bazı evler, hak sahipleri ve müteahhit firmanın anlaşması sonucu yıkılarak yerine yeni yapılar yapıldı. Yapımı tamamlanan 18 daire ve 6 iş yeri, kura çekimi ile hak sahiplerine teslim edildi.Yapımı tamamlanan yapılarla ilgili açıklamalarda bulunan Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, 1966 Varto depremi sonrası yaptırılan afet evlerinin kentsel dönüşüm programına alındığını söyledi. Eski yapıların halk arasında ‘sarı ve beyaz bloklar’ olarak bilindiğini kaydeden Başkan Asya, “Bu mıntıkada kentsel dönüşüm programı uygulandı. Müteahhit firma, hak sahipleriyle anlaşarak bugün burada 42 daire, 6 büyük iş yerinin kura teslim töreni yaparak, evleri ailelere teslim etti. 2017’de aldığımız karar çerçevesinde vatandaşlarımızın mağdur olmaması adına ilk etap 18 dairenin bugün teslim edilmesinin mutluluğunu yaşadık. Dolayısıyla bulunduğumuz mıntıkada düzenli bir kentsel dönüşüm yapılabilmesi için, düzenli bir yaşam alanı oluşturulması için sosyal donatısıyla, yeşil alanıyla, eğitim alanlarıyla, ibadet alanıyla, güvenlik alanlarıyla bir bütün olarak yaşanabilir modern bir bölge haline getirmek üzere canla, başla çalışıyoruz” dedi.

Evini teslim alan vatandaşlardan Osman Alanbay ise eski evlerinin 1993 yılında deprem sonrası kendilerine verilen binalar olduğunu, şu an yeni evlerini kura sonucu teslim aldıklarını ve emeği geçenlere teşekkür ettiğini söyledi.