Korona (coronavirus) Tedavisinin Bulunduğu İddia Edildi | 15 Temmuz 2024İmar Haber

15 Temmuz 2024 - 03:13

Korona (coronavirus) Tedavisinin Bulunduğu İddia Edildi

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan; dünya geneline yayılan ve öldürücü olduğu tespit edilen, salgın coronavirüs için beklenen iyi haber geldi. Artık ölümcül değil. Bulunan tedaviyle 70 yaşındaki bir hastada, 10 günde iyileşme görüldü.

Korona (coronavirus) Tedavisinin Bulunduğu İddia Edildi
Son Güncelleme :

02 Şubat 2020 - 22:45

1.635 views

Koronavirüs ya da Corona Virüsü Tedavisi Bulundu Mu?

Memeli canlılarda hastalıklara sebep olan bu virüs insanlarda genellikle ciddi olmayan belirtiler gösteriyor. Fakat ölüm riski bulunduran solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan bu hastalığı doktorlar yine grip aşısı, antiHIV (lopinavir-ritonavir) ilaçları ve içeriği ile oynanan grip ilaçları (oseltamivir) karışımlarıyla tedavi etmeyi başardı. Fakat virüsün şuana kadar 8 türünün tedavisinde olumlu sonuç aldıklarını belirten Taylandlı doktorlar, yeni tip (2019-nCoV) virüsün tedavi yöntemini bulabilmek içinse halen çalışmalarına devam ettiklerini belirttiler.

Bangok’da bulunan ve hastalık hakkında incelemeler yapan; Rajavithi Hastanesi doktorlarından Kriangska Atipornwanich, bunun virüsün tedavisi için kesin bir yöntem olmadığını ancak hastaların durumunda iyileşme sağladığını söyledi. Kesin bir tedavi yönetimi olup olmadığını belirlemek için daha fazla çalışma yapmaları gerektiğini belirten Atipornwanich; Tayland Sağlık Bakanlığıyla yarın yapılacak değerlendirme toplantısının ardından karışımın; zaten ümitsiz olan diğer hastalar üzerinde de uygulanmasını isteyecek.

Yeni bulunan bu tedavi sayesinde durumunda 10 günde iyileşme görülenler arasında Vuhan’dan gelen 70 yaşındaki Çinli bir kadının da bulunduğu aktarıldı.19 Tip Korona Virüsü Tespit Edildi, 11’inin Tedavisi Olumlu

Tayland’da 19 yeni tip koronavirüs vakasına rastlandı. Bunlardan 8’i tedavilerinin ardından taburcu edilirken, 11’inin tedavisi devam ediyor.

Fransa Coronavirusü Azitromisinle Yüzde Yüz İyileştirdi

Çin’de Artık Yarasa Yemek Yasak!

Hastalığın çıkış noktasının; Çin’e özgü yarasa ve yılan türlerinden kaynaklandığına dair tıbbi sonuçlar elde edilmiş, daha sonra salgın sona erinceye kadar ülkede yabani hayvan ticareti yasaklanmıştı. 14 bin 380 kişiye bulaşan korona virüsü 304 kişinin canına mal oldu.

Coronavirus İlacı Favipiravir Nedir?

Koronavirüs En Çok Hangi Ülkelerde?

Çin başta olmak üzere; Hong Kong ve Makao özel idari bölgeleri ile Tayvan’da görülürken, Güney Kore, Japonya, Singapur, Vietnam, Malezya, Kamboçya, Sri Lanka, Filipinler, Hindistan, Nepal, Fransa, Kanada, İtalya, İspanya, Rusya, İsveç, ABD, Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri, Finlandiya ve Almanya virüse yakalanan vatandaşlarının olduğunu kabul etti.

Türkiye, Belçika, Fransa, İsveç ve Hollanda ise Çin’de yaşayan vatandaşlarını sağlık testlerinden geçirerek; sağlıklı olan vatandaşlarının tekrar ülkelerine dönmeleri için uçak gönderdiler.

Korona Virüs (covid-19) Geçirdiğinizi Gösteren 7 İşaret

1- 2020 başında kötü bir soğuk algınlığı geçirdiyseniz

Pandeminin başında birçok kişi Kovid-19’un ABD’de şubat sonu ya da mart ayına kadar yayılmaya başlamadığını düşünüyordu. Ancak Teksas Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırma bunun aksini ortaya koydu. Çin’in Vuhan ve ABD’nin Seattle kentindeki laboratuvarlarda, geçen kış şüpheli grip hastalarının boğazlarından alınan süprüntü örnekleri incelendi. Araştırmacılar neredeyse incelenen her iki vakadan birinin Kovid-19 vakası olduğunu keşfetti. Kovid-19’un ABD’ye büyük ihtimale yılbaşı civarı geldiğini düşünüyor. Yaşanılan belirtilere göre bu soğuk algınlığını test yapmadan Kovid-19’un hafif halinden ayırmak çok zor. Ancak genellikle soğuk algınlığında nefes darlığı, şiddetli baş ağrısı ya da Kovid-19’da yaşanan mide ve bağırsak sorunları yaşanmıyor.

2- Tat ve koku kaybı yaşadıysanız

Tat ve koku kaybı Kovid-19’un en ayırt edici belirtilerinden biri. Bu belirti herkes de görülmezken Amerikan Kulak Burun Boğaz-Baş ve Boyun Cerrahisi Akademisinin yaptığı bir çalışmanın ön bulgularına göre koku kaybı yaşayan Kovid-19 hastalarının yüzde 27’si 7 ila 10 gün sonra iyileşme kaydediyor.
Grip, nezle, sinüs enfeksiyonu ve mevsimsel alerjiler de bu duyu organlarının geçici olarak kaybına yol açsa da uzmanlar bu belirtilerin Kovid-19’u geçiren kişilerde iyileştikten bir ay sonraya kadar sürebileceğini ifade ediyor.

3- Sebebi belirsiz saç kaybından müzdaripseniz

Üzerinde çok fazla araştırma yapılmasa saç kaybı Kovid-19’u geçiren çok sayıda kişi tarafından aylar sonra bile rapor edildi.
Doktor Adalja bunun “telogen effluvium” adı verilen aşırı saç dökülmesi olduğunu belirterek bunun hamilelik, aşırı stres, kilo kaybı ya da Kovid-19 dışındaki hastalıklardan kaynaklanabileceğini söyledi. Eğer saç kaybı yaşıyorsanız bu farkına varmadığınız bir Kovid-19 bulaşmasının yanı sıra aşırı stres birikimi veya altta yatan başka bir hastalıktan da kaynaklanabilir.

4 – Bazen nefes darlığı çekiyorsanız

Amerikan Tıp Topluluğunun hakemli dergisi JAMA’da yayımlanan araştırmaya göre Kovid-19’lu kişiler iyileştikten sonra da nefes darlığının da aralarında olduğu virüs kaynaklı etkilerden mustarip. Bunun şu anda neden olduğu ya da ne kadar sürdüğü kesinleşmiş değil ancak büyük ihtimalle uzun süre akciğerlerde yaşanan iltihaplanmadan kaynaklanıyor.. Doktor Schaffner “Bu Kovid-19 tanısı konulan kişilerde bilinen bir geçmeyen etki. Buna sahipseniz daha önce deneyimlediğiniz hastalığın aslında Kovid-19 olma olasılığı var” dedi.

5- Geçmeyen öksürüğünüz varsa

JAMA’nın çalışmasına katılan kişilerdeki geçmeyen belirtilerden biri de öksürük. Genellikle kuru olan bu öksürük balgam olmamasına rağmen sebepsizce görülüyor. CDC’nin verilerine göre Kovid-19 geçirenlerin yüzde 43’ü yapılan testte pozitif oldukları anlaşıldıktan 14 ila 21 gün sonra bile öksürükten mustarip.

6- Çok yorgun hissediyorsanız

JAMA’nın çalışmasına göre Kovid-19’lu kişinin uzayan belirtilerinden biri de yorgunluk hissi. Çalışamaya katılan hastaların yüzde 53’ü ilk virüs belirtilerini göstermelerinde yaklaşık 2 ay sonra da yorgunluk hissettiklerini söyledi. Dr. Adalja “Belirli bir süre yorgunluk hisseden hafif hastalıklar görüyoruz” dedi. Bunun neden olduğu henüz tamamen belirlenemese de kişinin virüse karşı bağışıklık yanıtından ya da virüsün vücuttaki bir etkisi olabilir. Ancak yorgunluğun yaygın bir belirti olduğu ve yetersi uyku gibi farklı sağlık sorunlarından da kaynaklanabileceği akıldan çıkartılmamalı.

7- Hiç geçmeyecek gibi hissettiğiniz alışılmadık belirtiler gösteriyorsanız

Uzmanlar Kovid-19’un yeni bir virüs olması nedeniyle her an virüsle ilgili yeni bir şey öğrendiklerini vurguluyor.
Virüsün kalıcı etkileri hakkında çalışmalar hala yapılıyor bu nedenle de bazı belirtileri gösteriyor olmanız bunun Kovid-19 kaynaklı olduğuna anlamına gelmiyor.

Ancak JAMA Kaardiyoloji’de yayımlanan bir araştırmada bahsetmek bu noktada önemli. Araştırmaya katılan 100 eski Kovid-19 hastasının yüzde 78’inin çekilen emarlarında önceden var olan sağlık durumlarından bağımsız kalple ilgili anormal bulgularına rastlandı. Araştırmacılar bunun Kovid-19’un geçirilme şiddetine bağlı olmadığını da keşfetti. Dr. Schaffner kişinin beklenmedik ve geçmeyecekmiş gibi görünen sorunlardan musatrip olması halinde bunun Kovid-19’la bağı olsun olmasın bir doktora danışmasını tavsiye etti.