Küçükçekmece'de 1970 model bakkal sergisi | 18 Temmuz 2024İmar Haber

18 Temmuz 2024 - 13:30

Küçükçekmece’de 1970 model bakkal sergisi

KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ ‘BAKKAL TARİHÇESİ’ ÜZERİNE HAZIRLADIĞI “BİZİM BAKKAL, MAHALLE BAKKALINDAN SÜPERMARKETE BİR ESNAF HİKÂYESİ” BAŞLIKLI SERGİDE ZİYARETÇİLERİNİ 70, 80 VE 90’LI YILLARA DOĞRU TARİHİ BİR YOLCULUĞA ÇIKARIYOR.

Küçükçekmece’de 1970 model bakkal sergisi
Son Güncelleme :

20 Ocak 2021 - 14:00

109 views

Küçükçekmece Belediyesi ‘bakkal tarihçesi’ üzerine hazırladığı “Bizim Bakkal, Mahalle Bakkalından Süpermarkete Bir Esnaf Hikâyesi” başlıklı sergide ziyaretçilerini 70, 80 ve 90’lı yıllara doğru tarihi bir yolculuğa çıkarıyor.

Önleri cam vitrinli teneke kutularda bisküvi ve gofretler, lolipop benzeri kamış şekerler, misket, gazoz, ciklet, sabun tozu, günümüzde pek çoğumuzun çocukluk ve ilk gençlik anılarında kalan bu ürünlerin ambalajlarını Küçükçekmece Belediyesi, Aziz Alçiçek’in koleksiyonundan yararlanarak, ‘Bizim Bakkal’ sergisinde bir araya getirdi.

5 Mart’a kadar izlenebilir

Sergide “Mahalle Bakkalı” kültürünün anlatıldığı bölümlerde dönem ürünleri de başlıklar altında görülebilecek. Sergide Osmanlı dönemi evrak, görsel, veresiye defterlerinin yanı sıra yine o dönem çeşitli bakkal malzeme ve ürünleri de sergileniyor. Bakkal tarihçesi ile başlayan sergide gıda, temizlik, kişisel gelişim, kırtasiye, oyuncak, ciklet, bisküvi, çikolata gibi ilk dönem örnekler; Türk Sineması’nda bakkal hikâyeleri ile 1960’lardan sonra hayatımıza giren reklamlarla birlikte izlenebilecek.

Türkiye’nin ticaret dönemeçlerini de anlatan sergi, 5 Mart’a kadar CKSM’de ziyaret edilebilir.