Malatya HES'de kırmızıya büründü | 24 Şubat 2024İmar Haber

24 Şubat 2024 - 09:12

Malatya HES’de kırmızıya büründü

MALATYA’DA SON GÜNLERDE VAKA SAYISININ YÜZDE 35 ARMASININ ARDINDAN HAYAT EVE SIĞAR (HES) UYGULAMASINDAKİ RİSK HARİTASINDA DA ŞEHİR NEREDEYSE TAMAMEN RİSKİ TEŞKİL EDEN KIRMIZI RENGE DÖNDÜ.

Malatya HES’de kırmızıya büründü
Son Güncelleme :

07 Aralık 2020 - 13:10

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/malatya-hesde-kirmiziya-burundu/32072/" title="facebook">

Malatya’da son günlerde vaka sayısının yüzde 35 armasının ardından Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasındaki risk haritasında da şehir neredeyse tamamen riski teşkil eden kırmızı renge döndü. Haritayı görenler şaşkınlığını gizleyemezken kentteki en risksiz bölgenin ise mezarlıklar olması dikkat çekti.

Malatya’da korona virüs vakalarındaki artış endişeye neden olmaya devam ederken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından Malatya’da vaka sayısının yüzde 35 arttığını söylemesi ile yaşanan bu artış HES uygulamasında da göze çarptı. Yoğun bakı doluluk oranının yüzde 61 olduğu Malatya’nın HES uygulamasında virüsün riskli olduğunu gösteren kırmızı renge boyanması da tehlikenin boyutlarını gözler önüne serdi. Kent merkezinin yanı sıra ilçelerde de neredeyse vaka olmayan sokak ve caddenin kalmadığı görülürken, kırmızının olmadığı tek yerin ise Malatya Şehri Mezarlığı olduğu dikkatlerden kaçmadı.

Kent yetkilileri vakaların artış gösterdiği ilde gereksiz yere sokağa çıkılmamasını isterken, bu uyarının ise fazla işe yaramadığı görülüyor.