Mersin'de deniz kaplumbağalarının yuvalama alanı temizlendi | 24 Nisan 2024İmar Haber

24 Nisan 2024 - 15:56

Mersin’de deniz kaplumbağalarının yuvalama alanı temizlendi

MERSİN’İN MERKEZ İLÇE AKDENİZ BELEDİYESİNCE, YERLİ VE YABANCI ÖĞRENCİLERLE BİRLİKTE MERSİNLİLERİN UĞRAK YERLERİNDEN BİRİ OLAN KAZANLI SAHİLİNDE BİRİKEN ÇÖPLER İLE DENİZDEN GELEN KİLOLARCA ATIĞIN TOPLANARAK SAHİL TEMİZLİĞİ YAPILDIĞI BİLDİRİLDİ.

Mersin’de deniz kaplumbağalarının yuvalama alanı temizlendi
Son Güncelleme :

21 Aralık 2020 - 15:40

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/mersinde-deniz-kaplumbagalarinin-yuvalama-alani-temizlendi/42955/" title="facebook">

Mersin’in merkez ilçe Akdeniz Belediyesince, yerli ve yabancı öğrencilerle birlikte Mersinlilerin uğrak yerlerinden biri olan Kazanlı sahilinde biriken çöpler ile denizden gelen kilolarca atığın toplanarak sahil temizliği yapıldığı bildirildi.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için tüm dünyada koruma altına alınan caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağalarının da yumurta bıraktığı nadir sahillerden biri olan Kazanlı sahili, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri ve Akdeniz Üçüncü Göz Eğitim ve Gençlik Derneği’nin işbirliğinde temizlendi.

Maskeler unutulmadı

Mersinlilerin piknik yapmak veya yaz mevsiminde yüzmek için tercih ettiği kilometrelerce uzunluktaki Kazanlı sahilinin temizliği sırasında, korona virüs salgınına karşı alınan önlemler gereğince belediye personeli, dernek üyeleri ve öğrenciler maske taktı. Erasmus programı kapsamında farklı ülkelerden eğitim için Mersin’e gelen öğrencilerin de katıldığı etkinlikte, saatler süren çalışmayla çöpler ve denizden gelen atıklar sahilden toplanıp çuvallara dolduruldu. Ardından kilolarca lastik, plastik, cam, çöp ve tarımsal atıklar, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri tarafından traktöre yüklenip, bertaraf edilmek üzere Kazanlı sahilinden çıkarıldı.

Kazanlı ve Adanalıoğlu sahillerindeki etkinlik gelenekselleşti

Akdeniz Belediyesi, nesli tükenmek riski altında olduğu için tüm dünyada korumaya alınan caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağalarının yumurta bıraktığı Kazanlı ile Adanalıoğlu sahillerinde, periyodik temizlik ve bakım çalışması yapıyor. Belediye ayrıca, çeşitli sivil toplum örgütleri, eğitim kurumları ile yerli ve yabancı öğrencilerin de katılımıyla Kazanlı ve Adanalıoğlu sahillerinin temizliğini her yıl gerçekleştiriyor.