Muratpaşa'da buğday ekimi tamamlandı | 30 Mayıs 2024İmar Haber

30 Mayıs 2024 - 05:40

Muratpaşa’da buğday ekimi tamamlandı

ANTALYA’DA MURATPAŞA BELEDİYESİ, TOPRAĞIN İLK YAĞMURLARLA ISLANMASININ ARDINDAN YAMANSAZ’DA, 45 DÖNÜMLÜK ALANDA BAŞLADIĞI BUĞDAY EKİMİNİ TAMAMLADI. BELEDİYE BAŞKANI ÜMİT UYSAL, “PANDEMİ SÜRECİNDE ALACAĞIMIZ ÖNLEMLERDEN BİRİ DE GIDA ÜRETİMİNE ÖNEM VERMEK VE OLABİLDİĞİNCE MEVCUT OLANAKLAR İÇERİSİNDE ÜRETİM YAPMAK” DEDİ.

Muratpaşa’da buğday ekimi tamamlandı
Son Güncelleme :

28 Kasım 2020 - 12:25

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/muratpasada-bugday-ekimi-tamamlandi/26433/" title="facebook">

Antalya’da Muratpaşa Belediyesi, toprağın ilk yağmurlarla ıslanmasının ardından Yamansaz’da, 45 dönümlük alanda başladığı buğday ekimini tamamladı. Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Pandemi sürecinde alacağımız önlemlerden biri de gıda üretimine önem vermek ve olabildiğince mevcut olanaklar içerisinde üretim yapmak” dedi.

Muratpaşa Belediyesi covid-19 salgının neden olabileceği gıda sıkıntısına ve tarımsal üretimin devamlığına dikkat çekmek için kendisine ait boş parselleri, parkları tarlaya çevirerek nisan ayında başladığı tarımsal üretim çalışmaları buğdayla devam ediyor.

Sivil toplum kuruluşlarının da desteğiyle nisan ayında ektiği mısırların ekim ayında hasadını gerçekleştiren Muratpaşa Belediyesi, 12 bin 700 kilogramı bulan ürünü un haline getirip ilçe sakinleriyle paylaştı.

Mısırın ardından Muratpaşa Belediyesi, yaklaşık 35 bin nüfusuyla Antalya’nın en kalabalık mahallelerinden Güzeloba’nın Yamansaz bölgesinde 45 dönüm alanda buğday tarımına başladı. Park ve Bahçeler Müdürlüğü, ekim öncesi alanı traktörlerle sürdü, taşları temizledi, gübreledi. Toprağın ilk yağmurlarla ıslanmasının ardından başlayan tohum ekim çalışmaları da sona erdi.

“Üretiyoruz, paylaşıyoruz”

Belediye Başkanı Uysal, burada esas amacın şehirleşmiş bölgelerde dahi tarım yapıldığını göstermek olduğunu söyledi. Başkan Uysal, “Pandemi koşullarında yaşıyoruz. Bu süreçte alacağımız önlemlerden biri de gıda üretimine önem vermek ve olabildiğince mevcut olanaklar içerisinde üretim yapmak. Muratpaşa’mızda bunu gerçekleştiriyor ve ürettiğimiz ürünleri komşularımızla paylaşıyoruz” diye konuştu.