İmarhaber

Nilüfer enerjisini boşa harcamıyor

NİLÜFER BELEDİYESİ, YEREL YÖNETİMLER ALANINDA BİR İLKE DAHA İMZA ATTI. TÜRKİYE’DE İLK KEZ BİR YEREL YÖNETİMDE ENERJİ YÖNETİM BİRİMİ KURULDU VE BİRİM FAALİYETLERİNİ İÇEREN YÖNERGE BAKANLIK TARAFINDAN ONAYLANDI.

Nilüfer enerjisini boşa harcamıyor
Google News
08 Aralık 2020 - 11:15

Nilüfer Belediyesi, yerel yönetimler alanında bir ilke daha imza attı. Türkiye’de ilk kez bir yerel yönetimde enerji yönetim birimi kuruldu ve birim faaliyetlerini içeren yönerge bakanlık tarafından onaylandı.

Nilüfer Belediyesi bünyesinde 2014 yılından bu yana faaliyet gösteren Enerji Bürosu 2017 yılında başlattığı IS0 50001 Enerji Yönetim Sisteminin meyvelerini toplamaya devam ediyor. Bursa Valiliği Enerji Yönetim Birimi’nin onayı ile pilot belediye olarak seçilen Nilüfer Belediyesi’nin hazırladığı yönerge, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanlığı’ndan onay aldı ve Nilüfer Belediyesi meclis toplantısı kararı ile hayata geçirildi.

Böylece Türkiye’de ilk defa bir yerel yönetimde uygulanmaya başlanan “Belediye Enerji Yönetim Birimi Yönergesi” Nilüfer Belediyesi adına hazırlanmış oldu. Nilüfer Belediyesi’nce uygulanan söz konusu yönerge ile enerji yönetimi uygulamalarının düzenlenmesi, enerjinin etkin ve verimli kullanılması, israfın önlenerek, enerji maliyetlerinin kurum bütçesi üzerindeki yükünün azaltılması, çevrenin korunması için verimliliğin artırılması hedefleniyor. Yönergede ayrıca, Bursa Valiliği Enerji Yönetim Birimi’ne bağlı çalışacak Nilüfer Belediyesi Enerji Yönetim Birimi’nin kurulması ve enerji yöneticilerinin görevlendirilmesi ile ilgili usul ve esaslar da yer alıyor.

Enerji verimliliği kanunu ve 2019 Ağustos ayında yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi uyarınca, Türkiye’de bu tarihten sonra kamu kurumları enerjiyi doğru kullanmak için enerji yönetim birimlerini kurmaya başladı. Oysa bu alandaki çalışmalarına 2014 yılında Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü bünyesinde Enerji Bürosu kurarak başlayan Nilüfer Belediyesi, 2017 yılında IS0 50001 Enerji Yönetim Sistemi Sertifikasını almış ve kamu binalarında, kent bostanı, park gibi kamu alanlarında güneş enerjisi kullanılması yönünde çalışmalar başlatmıştı. Yapılan düzenleme ile mevcut Enerji Bürosu, Nilüfer Belediyesi Enerji Yönetim Birimi’ne dönüştürülerek Bursa Valiliği Enerji Yönetim Birimi ile koordineli bir şekilde çalışacak.


Nilüfer İmar Haberleri

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
SON EKLENEN FİRMALAR
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

İmara açılacak yerler, imarı planlanan yol, hastane, metro güzergahları, değerlenecek bölgeler, imar planları