Oto Galericilere Belge Alma Zorunluluğu Getirildi | 15 Temmuz 2024İmar Haber

15 Temmuz 2024 - 01:59

Oto Galericilere Belge Alma Zorunluluğu Getirildi

İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapan ve yetki belgesini bugüne kadar almayan işletmelerin 31 Ağustos 2020 tarihine kadar yetki belgesi almaları gerekmektedir.

Oto Galericilere Belge Alma Zorunluluğu Getirildi
Son Güncelleme :

15 Ağustos 2020 - 13:21

300 views

Yönetmeliğin ikinci el taşıt ticaretinin adil rekabet koşulları altında, kolay, hızlı ve güvenli bir ortamda yapılmasını sağlamanın yanı sıra sektörün sağlıklı bir işleyişe kavuşturulması amacıyla hazırlandığını vurgulayan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bu kapsamda ilgili tüm tarafların görüş ve katkılarının alındığını ifade etti.

Halihazırda faaliyette olan işletmelerin yetki belgesi almaları için öngörülen ve daha önce iki defa uzatılan geçiş sürecinin bu defa uzatılmadığını belirten Bakan Pekcan, “İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapan ve yetki belgesini bugüne kadar almayan işletmelerin 31 Ağustos 2020 tarihine kadar yetki belgesi almaları gerekmektedir” dedi.

İkinci el araç satışında yapılan yeni düzenleme Resmi Gazete’de yayınlandı.

“Bir takvim yılı içinde 3’ten fazla taşıt satışı, ticari faaliyet kabul edilecek kayıt dışı faaliyetlere yaptırım uygulanacak.”

Resmi Gazetede yayımlanan haberde “Motorlu kara taşıtı kiralama faaliyetinde bulunan işletmeler tarafından en az bir yıl süreyle kiralanan taşıtların bu işletmelerce satışı” maddesi de yer aldı.

Resmi Gazetede Yayımlanan Değişiklikle İlgili Karar