Zeytinyağında Doğru Bilinen Yanlışlar | 22 Haziran 2024İmar Haber

22 Haziran 2024 - 22:46

Zeytinyağında Doğru Bilinen Yanlışlar

BALIKESİR’İN EDREMİT KÖRFEZİ’NDE ZEYTİN HASADI VE ZEYTİNYAĞI ÜRETİMİ TÜM HIZLA DEVAM EDERKEN BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ EDREMİT MYO. ZEYTİN VE ZEYTİN TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ ÖĞRETİM GÖREVLİSİ MÜCAHİT KIVRAK ZEYTİNYAĞINDA DONMA NOKTASININ KALİTE KRİTERİ OLMADIĞINI VE BİLİNENİN AKSİNE EN GÜZEL KIZARTMALIK YAĞIN ZEYTİNYAĞI OLDUĞUNU İFADE ETTİ.

Zeytinyağında Doğru Bilinen Yanlışlar
Son Güncelleme :

25 Kasım 2020 - 10:40

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/ozel-zeytin-yaginda-dogru-bilinen-yanlislar/24209/" title="facebook">

Balıkesir’in Edremit Körfezi’nde zeytin hasadı ve zeytin yağı üretimi tüm hızla devam ederken Balıkesir Üniversitesi Edremit MYO. Zeytin ve Zeytin Teknolojileri Bölümü Öğretim Görevlisi Mücahit Kıvrak zeytin yağında donma noktasının kalite kriteri olmadığını ve bilinenin aksine en güzel kızartmalık yağın zeytin yağı olduğunu ifade etti.

Edremit Körfezinde zeytin hasadı ve zeytin yağı üretimi devam ediyor. Bölgenin kalitesi ve nefaseti ile tanınan zeytin yağları ise raflarda yerini almaya başladı. Bir çok tüketicinin yanlış bilgiler ile zeytin yağı tükettiğini ifade eden Öğretim Görevlisi Mücahit Kıvrak “Zeytin yağının özellikle donma kısmı bize de çok geliyor. Üniversiteye de çok geliyor. Zeytin yağının donma sıcaklığı, 8 derecelerden itibaren kristalleşmeyle başlar, eksi 30-35’lere kadar düşebilir. Bu yüzden buzdolabına koyduklarında zeytin yağının donması, zeytin yağında kalite kriteri değildir. Asla ve kata. Zeytin yağının daha kaliteli olduğunu veya daha kalitesiz olduğunu donmayla anlayamayız. Böyle bir şey söz konusu değildir” dedi.

zeytinyagi

Zeytin yağının kalitesinin veya saflığının buzdolabına konularak anlaşılamayacağını ifade eden Kıvrak “Kimyasal özelliklerine ve duyusal özelliklerine bakarak biz zeytin yağının gerçek veya saf olduğunu ve kaliteli olduğunu anlayabiliyoruz. Üreticilerimiz ve tüketicilerimiz buzdolaplarına koyarak bunu anlamaya çalışıyorlar. Bu bir hatadır” dedi.Zeytin yağı ile ilgili bir başka yanlış bilginin ise zeytin yağı ile kızartma yapılmaz bilgisi olduğunu ifade eden Mücahit Kıvrak, “Bir başka yanlış algı da: ‘Zeytin yağından kızartma yapılmaz’. Aslında zeytin yağından çok güzel kızartma olur. Çünkü zeytin yağı sıcağa karşı en dayanıklı yağlardan bir tanesidir. 240 santigrat derecelere kadar çıkan bir dumanlanma noktası söz konusudur. Evlerimizde güvenle kızartmalarda zeytin yağı kullanılabilir. Kesinlikle yanlış algılara, market raflarında gördükleri reklamlara aldanmasınlar. Zeytin yağı en güzel kızartmalık yağlardan bir tanesidir” dedi.

Edremit İmar Haberleri