Payas Kalesi'nde sona gelindi | 24 Şubat 2024İmar Haber

24 Şubat 2024 - 09:51

Payas Kalesi’nde Sona Gelindi

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞINA BAĞLI KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN 2018 YILINDA RESTORASYONUNA BAŞLANAN HATAY’IN PAYAS İLÇESİNDE BULUNAN TARİHİ KALEDE ÇALIŞMALARIN SONUNA GELİNDİ.

Payas Kalesi’nde Sona Gelindi
Son Güncelleme :

06 Aralık 2020 - 10:35

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/payas-kalesinde-sona-gelindi/31115/" title="facebook">

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından 2018 yılında restorasyonuna başlanan Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan tarihi kalede çalışmaların sonuna gelindi.

Sadece Hatay’ın değil tüm bölgenin en önemli tarihi eserlerinden biri olan kale Haçlı seferleri sırasında yapılmış, Hristiyan hacıların can ve mal güvenliğini sağlamak için 8 kuleli bir garnizon kalesi olarak inşa edilen yapı günümüze kadar ayakta kaldı.

Mimarlık tarihi uzmanlarına göre Payas Kalesi, etrafında yekpare hendek bulunan ve günümüze kadar ulaşabilen tek eser olma özelliğini de taşıyor.

Hatay Milletvekili ve TBMM Dijital Mecralar Komisyon Başkanı Hüseyin Yayman, kültür ve turizm bakan yardımcısıyken başlattıkları çalışmanın sonuna geldiklerini söyledi.

Hatay Milletvekili ve TBMM Dijital Mecralar Komisyon Başkanı Hüseyin Yayman: “Payas Kalemizin restorasyonu tamamlandığında Sokullu Mehmet Paşa Külliyesiyle beraber sadece Hatay için değil bölgemiz için muhteşem bir eseri ve görülmesi gereken bir destinasyon olacak” dedi.


Payas İmar Haberleri