Polonya'da Covid-19 kısıtlamaları 31 Ocak'a kadar uzatıldı | 21 Nisan 2024İmar Haber

21 Nisan 2024 - 20:23

Polonya’da Covid-19 kısıtlamaları 31 Ocak’a kadar uzatıldı

POLONYA SAĞLIK BAKANI ADAM NİEDZİELSKİ, MİLLİ EĞİTİM BAKANI PRZEMYSLAW CZARNEK İLE BİRLİKTE DÜZENLEDİĞİ BASIN TOPLANTISINDA ÜLKE GENELİNDEKİ KISITLAMALARIN 31 OCAK PAZAR GÜNÜNE KADAR UZATILDIĞINI DUYURDU

Polonya’da Covid-19 kısıtlamaları 31 Ocak’a kadar uzatıldı
Son Güncelleme :

11 Ocak 2021 - 23:40

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/polonyada-covid-19-kisitlamalari-31-ocaka-kadar-uzatildi/56192/" title="facebook">

Polonya, korona virüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında uygulanan kısıtlamaları 31 Ocak Pazar gününe kadar uzattı.

Korona virüs (Covid-19) salgını dünya genelinde hızla yayılmaya devam ediyor. Polonya Sağlık Bakanı Adam Niedzielski, Milli Eğitim Bakanı Przemyslaw Czarnek ile birlikte düzenlediği basın toplantısında ülke genelindeki kısıtlamaların 31 Ocak Pazar gününe kadar uzatıldığını duyurdu. Yeni karara göre kamusal alanlar ve evler dahil olmak üzere özel alanlarda 5’ten fazla kişi bir araya gelemeyecek, restoranlar yalnızca paket servis yapabilecek, alışveriş merkezleri, oteller, kayak merkezleri, ticari işletmeler kapalı kalacak. Sinema salonları, tiyatrolar, müzeler ve kütüphaneler gibi kültür kurumlarının yanı sıra spor salonları, yüzme havuzları ve kulüpler de kapalı kalmaya devam edecek. Yurt dışından gelen yolcular ise 10 gün karantinaya alınacak.

Polonya’da bazı sınıflar yüz yüze eğitime dönüyor

Bakan Niedzielski, kısıtlamaların ay sonuna kadar uzatılmasına karşın 18 Ocak Pazartesi günü sona erecek sömestr tatili sonrasında ilkokul 1, 2 ve 3’üncü sınıf öğrencilerinin yüz yüze eğitime dönmesine karar verildiğini aktardı. Polonya’daki durumu stabil olarak niteleyen Niedzielski, “Bulaşma sayısında bir sıçrama, ölü sayısında dinamik bir artış, hastanelerimizde bir yığılma yok” ifadelerini kullandı.

18 Aralık’ta yayınlanan Başbakanlık kararnamesiyle Polonya’da “ulusal karantina” ilan edilmişti. Ekim ayı ortasından bu yana ise ülkede kültür kurumları, spor merkezleri, eğlence yerleri tamamen kapalı kalmış, okullar uzaktan eğitime geçmişti.

Son 24 saatte 4 bin 622 yeni vaka

Polonya Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan son verilere göre, son 24 saatte 4 bin 622 yeni vaka tespit edilen ülkede toplam vaka sayısı 1 milyon 390 bin 385’e yükseldi. Son 24 saatte 75 kişinin daha Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybı ise 31 bin 264’e yükseldi.

Polonya’da 27 Aralık’ta başlayan Covid-19 aşılamalarında ise bugüne kadar 203 bin 53 kişinin aşılandığı kaydedildi.