Sağlık turizmi 2021'de rekora hazırlanıyor | 18 Nisan 2024İmar Haber

18 Nisan 2024 - 04:26

Sağlık turizmi 2021’de rekora hazırlanıyor

TÜRKİYE SAĞLIK TURİZM DERNEĞİ BAŞKANI UZM. DR. SERVET TERZİLER

Sağlık turizmi 2021’de rekora hazırlanıyor
Son Güncelleme :

03 Ocak 2021 - 12:55

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/saglik-turizmi-2021de-rekora-hazirlaniyor/50452/" title="facebook">

Sağlık turizminde küresel marka olma yolunda emin adımlarla yürüyen Türkiye, ekonomik ve sosyal hayatın durma noktasına geldiği 2020’yi en az hasarla atlattı. 2019’’da 3 milyar dolar büyüklüğe ulaşan sağlık turizmi bu yılı yüzde 20 kayıpla kapatıyor. Türkiye Sağlık Turizm Derneği Başkanı Uzm. Dr. Servet Terziler, “Bu yılın ilk çeyreğini de hasarsız atlatırsak ikinci ve üçüncü çeyrek itibariyle sağlık turizmi 2019’un rakamlarını geçecek” dedi.

Terziler, aşı çalışmalarının sonuçlarının hem dünyanın hem de sağlık turizminin geleceğini belirleyeceğiniz kaydetti.

2020’nin sağlık turizmi üzerindeki etkilerini değerlendiren Terziler şu ifadeleri kullandı: “Sağlık turizmi ilk üç aylık kayba rağmen yılı az hasarla kapattı. 2019’a göre yüzde 20’lik bir kayıp söz konusu. Sadece saç ekiminde 2020 ciroları 1,3 milyar doları buldu. Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında yurt dışından gelen hasta sayısında ciddi ivmelenme gördük. En fazla artış Ekim ayında yaşandı. Yılın son ayında dahi insanlarda tedirginlik olmasına rağmen tedavi için Türkiye’yi tercih ettiklerini gördük. Aşı çalışmalarının başarıya ulaşmasının ardından, 2021’in ikinci yarısı itibariyle sağlık turizmi cirosal anlamda 2019 rakamlarını geçebilir. Türkiye sağlık turizmi konusunda Avrupa’nın ve bölgenin rakipsiz ülkesi konumunda. Eski normale dönüşümüzle birlikte bu durumun avantajını hemen her sektörde hissedeceğiz. Yeter ki aşılama programları başarıyla ulaşsın.”

En fazla hasta Avrupa’dan

Küresel salgının insanları karamsarlığa sürüklediğine dikkati çeken Terziler, “2020, dünyanın adeta evlerine kapandığı bir yıl oldu ve insanlar doğal olarak bunaldı. Estetik tedaviler insanları eskisinden de mutlu kılıyor. 2020’nin son çeyreğinde gelen hasta sayısı bu durumu ispatlar nitelikte. Yurt içi tedavilerde de aynı durum söz konusu. Geçtiğimiz yıl en fazla hasta Avrupa’dan geldi. Hollanda, İtalya, İspanya, Fransa ve Belçika ilk sıralarda yer alıyor. Kuzey’den İsveç, Danimarka ve Norveç de estetik tedavilerde Türkiye’yi tercih eden ülkeler arasında yer aldı” dedi.

Hedef pazar Asya

Türkiye’nin sağlık turizmindeki yeni hedefinin Asya bölgesi olduğunu vurgulayan Terziler, “Bu yıl özellikle Asya Bölgesi’nde; Hindistan, Çin, Endonezya, Malezya, Japonya gibi ülkelerde yeni pazar arayışlarımız başlıyor. Sağlık turizmi, Türkiye’nin toplam hizmet ihracatına yaptığı katkıyı aralıksız sürdürecek” şeklinde konuştu.