İmar Haber

’Şin’ filmine en iyi insan hakları ödülü

10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ NEDENİYLE DÜZENLENEN AVRUPA BİRLİĞİ İNSAN HAKLARI KISA FİLM YARIŞMASINDA, BATMAN’DA ILISU BARAJININ SULARI ALTINDA KALAN TARİHİ HASANKEYF İLÇESİNİ ANLATAN ŞİN FİLMİ, ‘EN İYİ FİLM’ ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ.

’Şin’ filmine en iyi insan hakları ödülü
Google News
11 Aralık 2020 - 14:50

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle düzenlenen Avrupa Birliği İnsan Hakları Kısa Film Yarışmasında, Batman’da Ilısu Barajının suları altında kalan tarihi Hasankeyf ilçesini anlatan Şin filmi, ‘en iyi film’ ödülüne layık görüldü.

Diyarbakırlı Mehmet İsmail Çeçen’in yönettiği filmde, sulara gömülen tarihi Hasankeyf ve ilçedeki mezarlıktan yakınlarının kemiklerini taşıyan köylülerin hikayesi anlatılıyor. Yapımcı-yönetmen Semra Güzel Korver, gazeteci Doğan Şentürk, akademisyen Nezih Orhon, oyuncu Songül Öden ve eleştirmen-oyuncu Emrah Kolukısa’nın jüri üyeliğini yaptığı yarışmada, baraj suları altında bırakılan tarihi Hasankeyf ilçesinin son durumunu anlatan ‘Şin’ filmi, 90 film arasından seçilerek en iyi film ödülüne layık görüldü.

Yapımcılığını TÜRSAB BTK Başkanı Mehmet Akyıl, Melih Nazlıcan, Cihat Bilen, hukuk danışmanlığını avukat Mustafa Sevik’in üstlendiği Şin filminde, Batman’ın tarihi Hasankeyf ilçesinin Ilısu Barajının suları altında kalması nedeniyle yok olan köyleri ve mezarlıklardan yakınlarının kemiklerini taşıyan köylülerin hikayesini anlatıldı.

Filmin yönetmeni Mehmet İsmail Çeçen, sular altında kalanın sadece tarihi eserlerin olmadığını yaşanmışlıklar ve kültürümüzün olduğunu söyledi. Çeçen, “Fotoğrafçı bir arkadaşım Hasankeyf ile ilgili doküman topluyordu. Onla konuştuğumda haber küpürlerinde olduğu gibi tarihi eserlerin ve mezarların taşıdığını, köylerin boşaltıldığını söyledi. Bende bu haberden yola çıkarak Botan Çayına gittim. Oradaki köylülerle görüştüm ve drama ile etkili bir hikaye çıkarmaya çalıştım. 3 kuşağı tek filme alıp, eski kuşağın yok oluşunu çocuğun masumiyetini anlatmaya çalıştım” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
SON EKLENEN FİRMALAR
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

İmara açılacak yerler, imarı planlanan yol, hastane, metro güzergahları, değerlenecek bölgeler, imar planları