İmarhaber

Tatil Vergisi Geldi, Yasa Meclisten Geçti

Kamuoyunda tatil vergisi olarak bilinen konaklama vergisi, AKP milletvekillerinin kabul edilen önergesi ile yeniden düzenlendi.

Tatil Vergisi Geldi, Yasa Meclisten Geçti
Google News
16 Kasım 2019 - 22:26

Konaklama Vergisi adı altında, artmazsa yüzde 2 olarak alınacak yeni vergiyi, Cumhurbaşkanı’na gerektiği durumlarda artırma, konaklama tesisinin türüne, sınıfına ve bulunduğu yere göre farklılaştırma yetkisi verildi.

Buna göre otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart otel, misafirhane, kamping, dağ evi, yayla evi gibi konaklama tesislerinde verilen geceleme hizmeti ile bu hizmetle birlikte satılmak suretiyle konaklama tesisi bünyesinde sunulan yeme, içme, aktivite, eğlence hizmetleri ile havuz, spor, termal ve benzeri alanların kullanımı gibi hizmetler Konaklama Vergisi’ne tabi olacak.

Geceleme hizmetinin, sağlıklı yaşam tesisleri, eğlence merkezleri gibi tesislerin bünyesinde sunulması, vergilendirmeye etki etmeyecek. Vergiyi doğuran olay, bu hizmetlerin sunulmasıyla meydana gelecek.

Yani yeni vergimiz olan; Konaklama Vergisini ödemeniz için mutlaka o gece orada yatılı kalmanız gerekiyor. Bir gece her hangi bir tesiste yatılı olarak kalırsanız. Tesisin sunduğu her hizmetin üzerine %2 konaklama vergisi eklenerek ödeyeceksiniz.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    İmara açılacak yerler, imarı planlanan yol, hastane, metro güzergahları, değerlenecek bölgeler, imar planları