Tiroid cerrahisinde kalıcı ses kısıklığına çözüm | 24 Şubat 2024İmar Haber

24 Şubat 2024 - 09:00

Tiroid cerrahisinde kalıcı ses kısıklığına çözüm

MTÜTIP FAKÜLTESİ GENEL CERRAHİ ANABİLİM DALI ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. BURHAN HAKAN KANAT, TİROİD CERRAHİSİNDE SİNİR MONİTÖRİZASYONU KULLANILARAK SES KISIKLIĞI RİSKİ EN ALT DÜZEYE İNDİRGENME İŞLEMİ HAKKINDA BİLGİLER AKTARDI.

Tiroid cerrahisinde kalıcı ses kısıklığına çözüm
Son Güncelleme :

26 Aralık 2020 - 16:45

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/tiroid-cerrahisinde-kalici-ses-kisikligina-cozum/45438/" title="facebook">

Sağlık Bakanlığı Malatya Turgut Özal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev alan akademisyenler kendi branşlarında tıbbi ve cerrahi müdahalelere devam ediyorlar. Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burhan Hakan Kanat, tiroid cerrahisinde sinir monitörizasyonu kullanılarak ses kısıklığı riski en alt düzeye indirgenme işlemi hakkında bilgiler aktardı.

Tiroid cerrahisinde hem doktorların hem de hastaların en çok korktuğu durumun kalıcı ses kısıklığı olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Burhan Hakan Kanat, bu durumun nedeninin ses tellerini uyaran sinirin tiroid bezine olan yakın komşuluğu olup diseksiyon sırasında bunun hasar görmesi olduğunu, tecrübeli ellerde bu riskin yüzde 1’in altına indirgenebileceğini belirtti.

Doç. Dr. Kanat, “Biz hastanemizde tiroid cerrahisinde bu siniri ameliyat sırasında monitörize ediyoruz. Bu sayede sinirin anatomik haritasını ortaya koyup, çalışıp çalışmadığını, herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol ediyoruz. Bu yöntem sinirin gözle görülmesine tamamlayıcı bir rol üstlenerek cerraha yardım etmektedir. Sinirin fonksiyonu hakkında fikir verir” ifadelerine yer verdi.

“Avrupa’da yüzde 80-90 oranında bu yöntem uygulanmaktadır”

Avrupa’da bu yöntemin yaygın olarak kullanıldığını belirten Doç. Dr. Kanat, “Sinir monitörizasyonunun en faydalı olduğu hastalar ise daha önce boyun cerrahisi geçirmiş olanlar, tiroid kanseri olanlar, nüks vakalar ve büyük guatrı olan hastalardır. Bugün Avrupa’da Nerdeyse yüzde 80-90 oranında bu yöntem standart olarak uygulanmaktadır. Bu yöntem hem hastaya daha fazla güven vermekte hem de cerraha yardımcı olmaktadır. Ayrıca ameliyat süresini de kısaltmaktadır” dedi. Kanat, bu yöntemi Malatya Turgut Özal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde de kullandıklarını kaydetti.

Kanat, “Bu açıdan bizlere her türlü desteklerini esirgemeyen başta sayın rektörümüz Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut ve hastanemiz başhekimi Prof. Dr. Erdal Aktürk hocalarımız olmak üzere emeği geçen herkese hem kliniğimiz hem de hastalarımız adına çok teşekkür ederim” diye konuştu.