Türkiye'de üretilen beyin damar balonlaşması tedavi cihazı Libro, CE işaretini kazandı | 12 Haziran 2024İmar Haber

13 Haziran 2024 - 01:41

Türkiye’de üretilen beyin damar balonlaşması tedavi cihazı Libro, CE işaretini kazandı

RD GLOBAL & INVAMED, BEYİN DAMAR ANEVRİZMALARI TEDAVİSİ İÇİN GELİŞTİRDİĞİ YENİ TIBBİ CİHAZI LİBRO EMBOLİZASYON AJANI’NIN YAKIN ZAMANDA CE SERTİFİKASYONU KAZANDI. BU SAYEDE AVRUPA ÜLKELERİ VE CE İŞARETİ AKREDİTASYONUNU KABUL EDEN TÜM ÜLKELERDE KULLANILACAK.

Türkiye’de üretilen beyin damar balonlaşması tedavi cihazı Libro, CE işaretini kazandı
Son Güncelleme :

19 Aralık 2020 - 15:50

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/turkiyede-uretilen-beyin-damar-balonlasmasi-tedavi-cihazi-libro-ce-isaretini-kazandi/41147/" title="facebook">

RD GLOBAL & INVAMED, beyin damar anevrizmaları tedavisi için geliştirdiği yeni tıbbi cihazı Libro Embolizasyon Ajanı’nın yakın zamanda CE sertifikasyonu kazandı. Bu sayede Avrupa ülkeleri ve CE işareti akreditasyonunu kabul eden tüm ülkelerde kullanılacak.

Beyin damarları ve perferik damar anevrizmalarında, damar malformasyon tedavisinde kullanılan Non Adhezif Embolizasyon Ajan (etilen vinil alkol), gösterdiği başarı sonuçlar ve modern tıpta son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte popülerlik kazanan bir tedavi metodu olarak biliniyor.

Ölüm ve felçlere yol açan beyin damarlarında anevrizmalar, beyin damarlarında oluşan baloncuk şeklindeki şişlikler olarak tanımlanıyor. Belli bir büyüklüğe gelince patlayıp beyin kanamasına ve felce yol açıyor. Dünya çapında her sene yaklaşık 500 bin kişinin beyin damarları bu nedenle kanıyor.

Geliştirilen cihaz, yüzde 6, yüzde 6.5, yüzde 8 gibi farklı yoğunluklarla sunulan, anormalleşmiş bozuk damar yapılarına uygulanarak, EVOH kopolimerinin ve süspansiyon halindeki tantalın in situ olarak çökelmesini sağlıyor. Damarda gözlenen yapısal bozuklukların süngerimsi koherent bir embolüs halini almasını sağlayarak tedaviyi gerçekleştiriyor.

İçerdiği DMSO (dimetil sülfoksit) içinde çözülmüş saydam EVOH (etilen vinil alkol) kopolimeri ve mikronize tantal ile kana ve interstisyel sıvılara dağılarak embolizasyon işlemini gerçekleştirir. Yine bir yüksek teknoloji ürünü olan mikrokateterler vasıtası ile beyin damarlarına ve periferik damarlara invaziv olarak uygulanabilir.