Ukrayna: "Rusya ile olası bir savaş çok korkunç olur" | 18 Nisan 2024İmar Haber

18 Nisan 2024 - 04:56

Ukrayna: “Rusya ile olası bir savaş çok korkunç olur”

UKRAYNA DEVLET BAŞKANI VLADİMİR ZELENSKİY, RUSYA İLE GİRİLECEK OLASI BİR SAVAŞA İLİŞKİN SORUYA “BU KORKUNÇ BİR DURUM VE HAYAL BİLE ETMEK İSTEMİYORUM, ÇOK BÜYÜK BİR SAVAŞ OLUR” ŞEKLİNDE YANIT VERDİ.

Ukrayna: “Rusya ile olası bir savaş çok korkunç olur”
Son Güncelleme :

25 Aralık 2020 - 13:45

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/ukrayna-rusya-ile-olasi-bir-savas-cok-korkunc-olur/44991/" title="facebook">

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya ile girilecek olası bir savaşa ilişkin soruya “Bu korkunç bir durum ve hayal bile etmek istemiyorum, çok büyük bir savaş olur” şeklinde yanıt verdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, bu sabah gerçekleştirilen basın toplantısında yerel gazetecilerin farklı konulardaki sorularını cevapladı. Zelenskiy, Ukraynalı bir muhabirin, “Rusya’nın Kırım üzerinden ülkeye tekrar saldırması durumunda ne olacağı” sorusuna yanıt olarak, “Bu korkunç bir durum ve hayal bile etmek istemiyorum. Böyle bir şeyin imkansız olmasını umut edeceğiz. Aksi halde çok büyük bir savaş olur. Biz bir yere gitmeyiz, herkes savaşır ve kadın erkek herkes seferber olur. Bu da nüfusumuz için çok kötü olur. Eminim ki Rusya da bunun farkında” dedi.

“Putin’i ararsam benimle görüşür”

Başka bir muhabirin, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile tekrar görüşmek ister miydiniz?” sorusuna ise Zelenskiy, “Putin’i ararsam benimle görüşür, onu arayabilirim ancak şuan bunun için bir sebep yok. Savaş söz konusu olursa durdurmak için Putin’le görüşmem gerekir. Görüşme, Normandiya formatında ve özel ikili diyalog şeklinde olur” cevabını verdi.

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında Fransa’nın başkenti Paris’te Ukrayna krizine çözüm bulmak için Rusya, Ukrayna, Almanya ve Fransa liderlerinin katılımıyla Normandiya formatında dörtlü bir görüşme gerçekleşmişti. Normandiya Dörtlüsü Liderler Zirvesi olarak adlandırılan bu görüşmede, Putin ve Zelenskiy ilk kez yüz yüze bir araya gelmiş ve Ukrayna’nın Donbas Bölgesi’nde süren çatışmalara yönelik ateşkes kararı almıştı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de katıldığı zirve, korona virüs ve çeşitli diplomatik engellere takılması nedeniyle bir daha toplanamadı. Normandiya Dörtlüsü’nün yakın zamanda tekrar bir toplantı gerçekleştirmesi bekleniyor.