İmarhaber

Ümraniye Elmalıkent Mahallesi “Riskli Alan” İlan Edildi

Ümraniye Elmalıkent Mahallesi’nde 62.503 m2 Alan Cumhurbaşkanlığı Tarafından “Riskli Alan” Edildi. Konuyla ilgili Vali Ali Yerlikaya ve Belediye Başkanı İsmet Yıldırım Bazı Açıklamalarda Bulundu.

Ümraniye Elmalıkent Mahallesi “Riskli Alan” İlan Edildi
Google News
09 Kasım 2020 - 20:11

İstanbul ili, Ümraniye ilçesi, Elmalıkent mahallesinin bir kısmı; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile riskli alan ilan edilerek Resmi Gazete’de yayınlandı. Bölgede bir kentsel dönüşüm gerçekleştirileceği belirtildi.

 

Bölgenin Boğaz’ı gördüğünü ve genellikle boş arsadan oluştuğunu belirten mahalle sakinleri, “Önce riskli binalar derken neden parkımızı ve boş arsaları riskli alan ilan ediyorsunuz” diye sordu.

 

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada;

“Ümraniye Elmalıkent Mahallesi’nde 62.503 m2 alan Cumhurbaşkanlığı tarafından ‘Riskli Alan’ edildi. Burada depreme dayanıklı, örnek bir proje hayata geçecek. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Murat Kurum Bakanımıza teşekkür ediyoruz. İnşallah devamı gelecek” dedi.

umraniye-elmalikent-riskli-alan

Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım ise konuyla ilgili olarak, bazı açıklamalarda bulundu:

“Hiçbir vatandaşımız mağdur edilmeyecek. Elmalıkent mahallemizi Belediye vatandaş el birliği ile beraber yapacağız. Elmalıkent Mahallesi’nin yüzde 5’lik bir kısmı riskli alan ilan edildi. Yani şöyle, biliyorsunuz bizim 2B’den gelen mahallelerimiz, 2B’lerin tapuları daha önce halledilmişti, vatandaşlarımız tapularına kavuşmuştu. Sonra da imar planı bundan önceki dönemde arkadaşlar tarafından mecliste, hem de muhalefetin de birlikte hareketi ile hem Ümraniye meclisinde hem de anakent meclisinden çıkmıştı. Fakat bir sebeple 1/1000’likleri iptal olmuştu. Bizde onu şimdi yine bugün arkadaşlar imar planlarını inşallah belediyede yine mecliste tasdikini yapacaklar. Ama o arada da bir uygulama yapalım istedik. Çünkü çok bilgi kirliliği var o tür mahallelerimizde. Bir türlü imar planı çıktığı halde, zamanında iki sene evvel, üç sene evvel, bir türlü inşaatlara maalesef başlanamamıştı. O sebeplerden bir tanesi de üzerlerinde tedbir vardı. O tedbiri de biz belediye olarak müdahil olduk. Bir yer satın aldık. Çok şükür beş tane mahkeme tedbirini, mahkemelik olmayan 2B arazileri üzerinden de kaldırmış olduk. Şimdi inşaat yapmaya mani bir hal kalmadı. Bir de bir uygulama yapalım istedik. Yani Ümraniye Belediyesi, Şehircilik Bakanlığı ile birlikte ele ele vererek bir uygulama yapalım, sadece riskli alan ilan edilmesinin sebebi, oradaki imar haklarımızı tam koruyarak yapmak ve bir an evvel yapmak. Vatandaşlarımızla birlikte el ele vererek inşallah. Orada da bir tanıtım ofisi yaptık, bilgilendirme ofisi, hep beraber inşallah orada bir uygulama yapacağız. Çünkü yer çok büyük yer, 8 milyon metrekarelik bir arazi. Binlerce vatandaşımızı ilgilendiren bir yer. Orada bir uygulama yaparsak, böylece vatandaşlarımız ne yapıldığını görecek inşallah.Vatandaşlarımızla bilgi kirliliğini kaldırarak, gerekli düzenlemeleri yapıyoruz. Sadece onunla alakalı 750-1000 konutluk uygulama alanı orası, altı tane adadan oluşan. Onun da 6306 biliyorsunuz dönüşüm yasası, o yasada elde edeceğimiz haklar da vatandaşın lehine olduğu için böyle bir uygulamaya geçtik. Vatandaşlarımız rahat olsunlar. O bölgede yani vatandaşın istemediği arzu etmediği hiçbir şeyi yapmayacağız” dedi.

Ümraniye İmar Haberleri

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
SON EKLENEN FİRMALAR
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

İmara açılacak yerler, imarı planlanan yol, hastane, metro güzergahları, değerlenecek bölgeler, imar planları