İmarhaber

Vize ve Finaller Yüz Yüze Yapılamayacak

YÖK Üniversitelere “Covid-19 Tedbirleri” Konulu Yazı Gönderildi. Sağlık Bakanlığı ile Alınan Ortak Kararlar Çerçevesinde Vize ve Final Sınavlarının da Yüz Yüze Yapılmayacağı Kararlaştırıldı.

Vize ve Finaller Yüz Yüze Yapılamayacak
Google News
16 Mayıs 2020 - 16:47

YÖK’ten üniversitelere “Covid-19 tedbirler” konulu yazı gönderildi.

Yüksek Öğretim Kurulu’nun Üniversitelere gönderdiği yazıda, Sağlık Bakanlığının YÖK’e hitaben kaleme aldığı “11 Mayıs 2020 tarihli ve Covid-19 tedbirler” konulu yazısındaki şu ifadelere yer verildi:

“Şehirler arası kitlesel öğrenci hareketleri, farklı yerleşim birimlerinden öğrencilerin bir araya gelmesi, öğrenci yurtlarının yeniden faaliyete geçmesi ve sınav ortamlarında sosyal mesafeye uygulamaması gibi durumların, kontrol altına almakta olduğumuz pandemi ile mücadelesinde önlenemez bir risk oluşturacağı görülmektedir. 2019-2020 eğitim yılının bu tür risklere meydan vermeden tamamlanması gerekmektedir.” denildi.

Üniversitelerde vize ve final sınavlarının nasıl uygulanacağına ilişkin bir soruya cevap veren Sağlık Bakanı, sınavların yüz yüze yapılmayacağını ifade etti.

“Finallerin üniversitelere bırakılarak gerektiğinde yüz yüze yapılması yaklaşımı söz konusu idi. Özellikle Haziran’da LGS, YKS imtihanının yapılıyor olması bir hareketliliğe sebep olacağını düşünüyoruz. Bu çerçevede finallerin yüz yüze yapılıyor olması bu hareketliliğin oluşturacağı kaygısı oluşturdu.”

Öğrenci İsterse Kaydını Dondurabilecek

1. Uygulamalı eğitimlerin “azami dikkatin gösterilmesi ve sıkı tedbirlerin alınması” şartıyla öğrenciler seyreltilerek, gruplara ayrılarak yüzyüze yapılabileceği,

2. Teorik eğitimlerin ise Sağlık Bakanlığının görüşleri ile programlarda kazandırılması gereken asgari yeterlikler dikkate alınarak mümkün olduğunca çevrimiçi yapılması,

3. Sağlık Bakanlığınca dönem ortasında konuya ilişkin tekrar bir değerlendirme yapılacağının göz önünde bulundurulması,

4. Salgın endişesi veya barınma dolayısıyla eğitimlere devam etmek istemeyen öğrencilerin kayıt dondurma haklarından yararlandırılması,

5. Küresel salgın döneminde öğrenci motivasyonu üzerinde de yoğunlaşmanın önemli olması hasebiyle rehberlik hizmetlerine ağırlık verilmesi hususları bütün devlet ve vakıf yükseköğretim kurumlarımıza bugün bir resmi yazı ile bildirilmiştir

AÖF Final Sınavları da Online Ortamda Yapılacak

Anadolu Üniversitesi’nin internet sitesinden yapılan açıklamada:

“Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri 2020-2021 Bahar Yarıyılı Dönem Sonu (Final) Sınavları çevrimiçi (online) ortamda 29-30-31 Mayıs ve 5-6-7 Haziran tarihlerinde yapılacaktır. ” açıklamasında bulundu.

Sınava girmek için öğrenciler, 29-30-31 Mayıs ve 5-6-7 Haziran 2021 tarihlerinde, esinav.anadolu.edu.tr adresi üzerinden e-devlet şifresiyle ya da öğrenci şifresiyle giriş yapabilecek.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
SON EKLENEN FİRMALAR
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

İmara açılacak yerler, imarı planlanan yol, hastane, metro güzergahları, değerlenecek bölgeler, imar planları