İmarhaber

Yozgat-Sivas-Kayseri OSB Alanı İmar Planı Değişikliği

YOZGAT-SİVAS-KAYSERİ PLANLAMA BÖLGESİ 1/100.000 ÖLÇEKLİ ÇEVRE DÜZENİ PLANI DEĞİŞİKLİĞİ GEREKÇE RAPORU

Yozgat-Sivas-Kayseri OSB Alanı İmar Planı Değişikliği
Google News
08 Kasım 2020 - 18:32

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın (Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü) 26.08.2020 tarihli ve E.1840409 sayılı yazısı ile 02.02.2019 tarihli ve 30674 sayılı Organize Sanayi Bölgesi Yer Seçimi Yönetmeliğinin 9. maddesi gereği Yozgat İli, Boğazlıyan İlçesi, Dereçepni Köyü sınırları içerisinde bulunan yaklaşık 106 ha büyüklüğündeki alanın Fuat Oktay OSB yeri olarak sınırlarının kesinleştiği belirtilerek, Fuat Oktay Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın 14.10.2020 tarihli yazısı ile söz konusu OSB yerinin Yozgat-Sivas-Kayseri Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda (ÇDP) gösterilmesi talep edilmektedir.

Fuat Oktay OSB yeri olarak yer seçimi kesinleşen alan Yozgat-Sivas-Kayseri Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda arazi kullanım kararları bakımından “tarım arazisi ve “çayır-mera” olarak tanımlı alanlarda kalmaktadır.

Fuat-Oktay-OSB

Diğer yandan ÇDP’nin “8.2.4 Sanayi Alanları” başlığı altında yer alan “8.2.4.6. Bu planın onayından sonra, ihtiyaç duyulabilecek olan sanayi alanları, planın koruma kullanma dengelerini gözeten ilke kararları kapsamında, öncelikle 5403 sayılı kanun kapsamındaki, toprak niteliğinin düşük olduğu alanlarda, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ve ilgili kurum ve kuruluşların uygun görüşleri alınarak, organize sanayi bölgesi statüsünde veya minimum 20 hektar alana sahip olacak sanayi alanları şeklinde oluşabilecektir. ilgili idaresince belirlenecek bu tür alanlar Bakanlığın görüşüne sunulacaktır. Talebin uygun görülmesi halinde Bakanlıkça bu planda değişiklik yapılır.” hükmü uyarınca yer seçimi kesinleşen organize sanayi bölgelerinin ÇDP’de gösterilmesine ilişkin plan değişikliği yapılması zorunludur.
Bu çerçevede, yer seçimi kesinleşen Fuat Oktay OSB sınırlarının Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği uyarınca Yozgat-Sivas-Kayseri Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda “organize sanayi bölgesi” olarak düzenlenmesi gerekmektedir.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
SON EKLENEN FİRMALAR
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

İmara açılacak yerler, imarı planlanan yol, hastane, metro güzergahları, değerlenecek bölgeler, imar planları