İmarhaber

Zerzevan Kalesi Bu Yıl Ziyaretçi Rekoru Kırdı

National Geographic Kanalında Belgeseli Çekilen Zerzevan Kalesi’ni 2019’un ilk 10 ayında 400 bini aşkın kişi ziyaret etti. 72 bin yabancı turistin geldiği Zerzevan Kalesi’nde 2020 hedefi 1 milyon turist ağırlamak.

Zerzevan Kalesi Bu Yıl Ziyaretçi Rekoru Kırdı
Google News
23 Kasım 2019 - 11:36

Diyarbakır’ın Çınar İlçesinde Bulunan Zerzevan Kalesi; 124 metre yükseklikteki kayalık bir tepede bulunuyor. Amida ile Dara antik şehirleri arasında stratejik bir noktada yer alıyor. Yerleşim konumu itibarıyla bütün vadiye hakim, antik ticaret yolu üzerinde, geniş bir alanı kontrol altında tutan, stratejik bir Roma sınır garnizonu olan kale aynı zamanda Roma-Sasani arasındaki büyük mücadelelere de sahne oldu.

Roma’daki ismi “Samachi” olan yerleşimin ilk inşa edildiği dönem hakkında devam eden kazılar ile kesin bilgilere ulaşılacak. Yerleşimin surları ve yapıları Anastasios I (M.S. 491-518) ve Justinianos I (M.S. 527-565) dönemlerinde onarılarak, bazıları ise yeniden inşa edilerek mevcut haline getirildi.

60 dönümlük alanda 12-15 metre yüksekliğinde ve 1200 metre uzunluğunda sur kalıntısı, 21 metre yüksekliğinde gözetleme ve savunma kulesi, kilise, yönetim binası, konutlar, tahıl ve silah depoları, yer altı ibadethanesi, sığınaklar, kaya mezarları, su kanalları ile 54 su sarnıcı bulunan kalenin üstü kadar altı ile de tarihe ışık tutuyor.

Zerzevan Kalesi Bu Yıl Ziyaretçi Rekoru Kırdı

Bünyesinde barındırdığı eserlerle dünyanın dikkatini üzerine çeken Zerzevan Kalesi’ni 2019’un ilk 10 ayında 400 bini aşkın kişi ziyaret etti.

72 bin yabancı turistin geldiği Zerzevan Kalesi’nde 2020 hedefi 1 milyon turist ağırlamak

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde bulunan ve yapılan arkeolojik bulgularla dünyanın dikkatini üzerine çeken Zerzevan Kalesi’ni 2019 yılının ilk 10 ayında 400 bini aşkın turist ziyaret etti. 72 bin yabancı turistin geldiği Zerzevan Kalesi’ni önümüzdeki yıl 1 milyon kişinin ziyaret etmesi hedefleniyor.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan tarihi surları ile Hevsel Bahçeleri, İslam aleminin 5. Harem-i Şerif’i olarak kabul edilen Ulu Camii, İçkale Müze Kompleksi, peygamber makamları, türbeleri ile zengin tarihi ve kültürel değerleri bünyesinde barındıran Diyarbakır, Zerzevan Kalesi ile de adını dünyaya duyurdu.

Çınar ilçesine 13 kilometre uzaklıkta bulunan ve 60 dönümlük geniş bir alanı kaplayan Zerzevan Kalesi’nde yapılan kazı çalışmalarında elde edilen Asur dönemine ait bir mühür kalenin tarihini bin 200 yıl daha geriye çekti. İçinde barındırdığı Mitras tapınağı ile yerli ve yabancı turistlerin en merak ettiği bölge haline gelen Zerzevan Kalesi’ni 2019 yılının ilk 10 ayında 400 bini aşkın kişi ziyaret etti. 72 bin yabancı turistin geldiği Zerzevan Kalesi’nde 2020 hedefi 1 milyon ziyaretçi olarak belirlendi. Mithras Tapınağı’nın da bulunduğu 3 bin yıllık Zerzevan Kalesi, yabancı belgesel yapımcılarına ilham kaynağı oldu.“Geçen yıl ortaya çıkardığımız dünyada en son bulunan Mithras Tapınağı, bir anda dünyanın gözünü buraya çevirdi. Tapınak Roma’nın gizem dini. Bütün ayinler gizli şekilde yapılıyor ve bütün tapınaklar yer altında. Dünyada çok fazla bu tapınaktan yok. Bu ilgi çekiyor. Mithras, bütün evreni kontrol ettiğine inanılan güneş tanrısı. Ayinlerinin gizli şekilde yapılması büyük gizem katıyor. Buradaki tapınak, Roma’nın doğu sınırındaki tek tapınağı.”

Bunun yanı sıra kazılarda, gizli geçit, askerlerin kaldığı yerler, sivillerin konakladığı mekanlar ve yer altı kiliseleri tespit ettiklerini dile getiren Coşkun, kaledeki kazıların yaklaşık 50 yıl süreceğini kaydetti.

Coşkun, daha önce Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyince (ICOMOS) hazırlanan “ICORP On The Road Projesi” kapsamında kültür miras alanları, yapılar ve somut olmayan değerlerin, bulundukları çevrenin sürdürülebilir kalkınmasına sağladıkları katkıdan dolayı belgesel serisi için seçilen tarihi 4 mekandan birinin Zerzevan Kalesi olduğunu aktardı.

Tanrının Hikayesi Belgeselinde Yer Alacak

Kalenin National Geographic kanalının da dikkatini çekmeyi başardığını dile getiren Coşkun, şu bilgileri verdi:

“National Geographic ‘Tanrının Hikayesi’ belgeselinde kaledeki Mithras Tapınağı ile ilgili çalışma yapacak. 2020 yılında National Geographic tarafından burada bir çekim yapılması planlanıyor. Bununla ilgili çalışmalar devam ediyor. Tanrının Hikayesi belgeselinde Mithras ilgili bir çalışma yapılacak. Daha önce ICOMOS ekibi geldi. Dünyadaki dört yerden biri ve ilham verici olarak Zerzevan’ı seçtiler. Onlar da çalışmalarını tamamladı. Belgesel ve televizyon ekiplerinden büyük talep var. Mümkün olduğu kadar Bakanlığımızın ve Valiliğimizin izinleriyle bunları gerçekleştirmeye çalışıyoruz.”

Kaleyi ziyaret eden Yunanistan’ın Patras Üniversitesinden arkeolog Eleni Simoni ise ilk kez Türkiye’ye ve Diyarbakır’a gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Simoni, “Bin 800 yıl önce gelen buraya gelen Yunanların tarihi mekanlarda imzalarını görmek benim için çok ilginç oldu. Buraya gelen ilk Yunan olmamak beni şaşırttı. Bir arkeolog olarak burada bulunmak çok güzel bir deneyim.” diye konuştu.

Portekiz Azor Üniversitesinden Maria Joao Barros da, Diyarbakır’ın tarihi bir kent olduğunu gezince anladığını belirterek, “Burada çok güzel izlenimler edindim. Mezopotamya’yı daha önce duymuştum ama bu kadar tarihi bir yer olduğunu bilmiyordum. Bu tarihi mekanda bulunabildiğim için çok mutluyum.” şeklinde konuştu.

Zerzevan Kalesi Kazı Başkanı Doç. Dr. Aytaç Coşkun, geçen yıl 351 bin kişinin Zerzevan Kalesi’ni ziyaret ettiğini, ilk yıl olmasına rağmen bunun büyük bir rakam olduğunu söyledi. Doç. Dr. Coşkun, “Şimdi 2019 yılında biz 400 bin rakamını geçtik. Yıl sonuna kadar bu rakam 470 bini bulacak. Yani 500 bine yaklaşacak. Tabi kazı çalışmaları bir yandan devam ediyor. Bir yandan çevre düzenlemesi, restorasyon çalışmaları başlayacak. Aslından yoğun bir ziyaretçi var. Tabi Zerzevan Kalesi’ne baktığımız zaman dünyanın en iyi korunmuş Roma Garnizonu. Bir yer üstü ve yer altı şehri var. Çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor. Şuan Kültür ve Turizm Bakanlığımızın özel projesi ile 12 aylık bir kazı. Yani çalışmalar 12 ay boyunca devam ediyor burada. Bu konuda önemli desteklerde var. Şimdi biz önümüzdeki yıl 1 milyon ziyaretçi bekliyoruz buraya. Özellikle tur programları, burayla ilgili tanıtımlar ve burayla ilgili yapılmış programlar nedeniyle bu sayı daha da artacak. İki katına çıkacak. Bu nedenle önemli. Bir diğer önemli nokta ise UNESCO için dosya hazırlandı. Şuan dosya teslim edildi. Burası önce geçici ardından da UNESCO’nun kalıcı listesine girecek. Bu nedenle aslında UNESCO’ya girişiyle birlikte bütün dünyada bilinirliği daha da artacak bu alanın. Bu nedenle hem Zerzevan Kalesi’nde hem yer altında çalışıyoruz, hem de yer üstünde çalışıyoruz ve bu çalışmalar uzun yıllar sürecek. Ama biz alanın büyük bir kısmını ya da tamamını iki yıl içinde turizme kazandırmayı hedefliyoruz. Bu yönde de çalışmaları devam ettiriyoruz” dedi.

72 bin yabancı turist geldi

Kazının tamamlanmasının 40 yıla yakın bir zaman alabileceğini kaydeden Doç. Dr. Aytaç Coşkun, sözlerine şöyle devam etti:

“Burası 2 yıl içerisinde turizme kazandırılacak. Tanıtım faaliyetleri hızlı bir şekilde devam ediyor. Şimdi geçen sene tanıtımla ilgili çalışmalar yapıldı. Bu yıl daha da arttı. Önümüzdeki sene birçok proje var Zerzevan Kalesi’nin tanıtımıyla ilgili hem de Mithras tapınağının tanıtımıyla ilgili. Bu çalışmalar tabi daha da artırılarak ilerlediğinde bu sayı belki ikiye, üçe katlanacak. Bu nedenle özellikle Diyarbakır ve bölge turizmi için Zerzevan Kalesi ve Mithras tapınağı çok önemli ve bunun çok iyi şekilde işlenmesi gerekiyor, ya da bunun çok iyi bir şekilde tanıtılması gerekiyor. Bizde bununla ilgili birçok proje gerçekleştiriyoruz. Geçen yıla göre tabi yabancı turist sayısı artış var. Şuanda 72 bin civarında buraya gelen yabancı turist sayısı. Nereden baksak gelen turist sayısının 5’te 1’nin yabancı turist olduğunu söyleyebiliriz. Tabi bu sayı önümüzdeki yıl daha da artacak. Çünkü birçok tur programına şuan Zerzevan Kalesi’ni hem yurt içinde hem de yurt dışında girmiş durumda. Belki bu sayısı 200 binlere ulaşacak, belki 300 binlere. Sadece yabancı olarak 300 binlere ulaşacağını düşünüyoruz. Dünyanın en iyi korunmuş garnizonu ama kazıldığı zaman aslında zaman durmuş burada. Bin 400 yıl boyunca zamanın durduğunu tespit ediyoruz. Çünkü kazdığımız zaman o döneme ait hem pagan Roma, hem Hristiyan Roma’ya ait bütün eserlere ulaşabiliyoruz. Bununla birlikte özellikle bulduğumuz bir mühür Zerzevan Kalesi’nin bin 200 yıl daha tarihini geriye çekti. Sadece mühür değil, mühürle birlikte o dönem Asur dönemine ait birçok eserler bulduk. Şuan 3 bin yıllık bir kale olduğunu söyleyebiliriz. Ama asıl inşa evresi Roma dönemi ve Roma 400 yıl boyunca kesintisi olarak burayı kulanmış. Hem stratejik önemi var burasının. Hem de askeri önemi var, hem de ticaret yolları üzerinde. Bu nedenle konumu itibariyle özel bir noktada.”

Çınar İmar HaberleriPİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
SON EKLENEN FİRMALAR
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

İmara açılacak yerler, imarı planlanan yol, hastane, metro güzergahları, değerlenecek bölgeler, imar planları