Tuzla'da 23 bin kitap, vatandaşın "evine" geldi | 20 Mayıs 2024İmar Haber

20 Mayıs 2024 - 09:06

Tuzla’da 23 bin kitap, vatandaşın “evine” geldi

TUZLA BELEDİYESİ TARAFINDAN, HER YAŞTAN İNSANI OKUMAYA TEŞVİK ETMEK AMACIYLA “TUZLA’DA HER EVE BİR KÜTÜPHANE” PROJESİ HAYATA GEÇİRİLDİ.

Tuzla’da 23 bin kitap, vatandaşın “evine” geldi
Son Güncelleme :

10 Aralık 2020 - 14:40

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/tuzlada-23-bin-kitap-vatandasin-evine-geldi/33768/" title="facebook">

Tuzla Belediyesi tarafından, her yaştan insanı okumaya teşvik etmek amacıyla “Tuzla’da Her Eve Bir Kütüphane” projesi hayata geçirildi. Tuzla’da 82 bin aileye kapsayan, kitapları vatandaşların evlerine taşıyan “Tuzla e-Kütüphane” uygulamasında 380 yayın evinden, 33 farklı kategori ve 23 bin eser yer alıyor. Uygulamanın tanıtım toplantısında konuşan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “Yaklaşık 380 yayın evinin katıldığı 33 kategoride 23 bin adet kitabı artık cebinizde, evinizde, tabletinizde sığdırarak tatilinize kadar götürebileceğiniz, nereye giderseniz gidin bunu kullanabileceğiniz bir kütüphaneyi oluşturduk” dedi.

Tuzla’da kütüphanesiz ev kalmaması amacıyla hayata geçirilen ve 23 bin eserin vatandaşların evlerine taşındığı “Her Eve Bir Kütüphane” uygulamasının tanıtım toplantısı düzenlendi. Korona virüs tedbirlerine uyularak gerçekleşen tanıtım toplantısında Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı projenin detaylarını anlattı. 7’den 70’e her yaştan vatandaşın faydalanacağı “Tuzla e-Kütüphane” projesi ile birlikte Tuzla’da vatandaşlar 7 gün 24 saat kesintisiz şekilde 23 bin esere hızlı ve kolay bir şekilde erişebilecek. Hukuktan, sağlık bilimlerine, ekonomiden dil ve edebiyata 33 farklı kategoride 23 bin eserin yer aldığı Tuzla e-Kütüphane’ye 82 bin aile için tanımlama yapıldı. Vatandaşlar “Tuzla e-Kütüphane” uygulamasını dijital marketlerden indirdikten sonra TC kimlik numarası ve belediye tarafından sms ile kendilerine gönderilen şifre yardımıyla uygulamaya girebilecek.

“Tuzla’da yaşamak şahane, şimdi her eve bir kütüphane”

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı uygulamanın detaylarını anlatarak, “Yaklaşık 380 yayın evinin katıldığı 33 kategoride 23 bin adet kitabı artık cebinizde, evinizde, tabletinizde sığdırarak tatilinize kadar götürebileceğiniz, nereye giderseniz gidin bunu kullanabileceğiniz bir kütüphaneyi oluşturduk. ‘Tuzla’da yaşamak şahane, şimdi her eve bir kütüphane’ sloganıyla da her eve bir kütüphane sunacağız. 23 bin kitabı Tuzla’da her eve özellikle de bir genç var ise 18 yaş üstü, onun TC Kimlik Numarası ile eğer yoksa o evin bir bireyi kendi TC Kimlik Numarası ile Tuzla Belediyemizden alacağı bir şifre ile birlikte çok rahatlıkla kullanabilecekler. Şu anda 3 yıl olarak bunu Tuzlamıza sunmuş oluyoruz. Her üç yılda bir bunlar tekrarlanarak hem artacak olan kitap sayısı ile beraber hem de 82 bin eve dağıttık 110 bin aboneye ile beraber belli yerlere vererek, derneklere vakıflara ve toplu şekilde kullanabilecek yerlere vererek daha fazla kişiye ulaşabilecek alt yapıyı sağlayama çalışacağız” dedi.

Pandemi döneminde evde kitap okuyarak zaman geçirilebileceğini belirten Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı,” Biz bu uygulamayı pandemi dönemi öncesinde planladık. Pandemi’ye binaen yapılmış bir çalışma değil. Ama pandemi döneminde olmazsa olmaz bir şey” dedi.

“Tuzla’da okumanın yaygınlaşmasını hedefliyoruz”

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı,” Tuzla’da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile yapmak istediğimiz, Tuzla’da okumanın ve bilginin yaygınlaştırılmasıdır. ‘Bilginin efendisi olabilmek için çalışmanın kölesi olmak’ lazım diye güzel bir söz vardır. Bunu başarabilmek için bilgiye ulaşarak, kaynağa ulaşarak okumaya ulaşarak her eve 23 bin kitabı sokarak Tuzla olarak istatistiki olarak iyi bir yere gelmeyi hedefliyoruz” dedi.